یک فروند کشتی نیروی دریایی استرالیا یک محموله بزرگ تسلیحاتی را که برای سومالی بارگیری شده بود، در نزدیکی سواحل عمان کشف و ضبط کرده است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز، نیروی دریایی استرالیا روز دوشنبه اعلام کرد: یک فروند کشتی نیروی دریایی استرالیا یک محموله بزرگ تسلیحاتی را از یک کشتی ماهیگیری در نزدیکی سواحل عمان کشف و توقیف نموده است.

سازمان ملل طی دهه های اخیر تحریم تسلیحاتی گسترده ای را علیه سومالی اعمال کرده است، کشوری که از سال ۱۹۹۱ میلادی شاهد درگیری های داخلی بوده است.

نیروی دریایی استرالیا افزود: این کشتی نیروی دریایی استرالیا که در قالب نیروی دریایی بین المللی در آبهای اقیانوس هند گشت زنی می کرده، یک محموله بزرگ سلاح برای سومالی را توقیف کرده است. این سلاح ها در چارچوب تحریمهای سازمان ملل توقیف شده است.

در سال ۲۰۱۳ میلادی، شورای امنیت بخشی از این تحریمهای تسلیحاتی علیه سومالی را لغو کرد و به دولت موگادیشو که مورد حمایت غرب است اجازه داد تا سلاح های سبک را نیروهای مسلح خود خریداری کند تا از این سلاح ها برای مقابله با تروریست های الشباب استفاده کند.

یک منبع آگاه غربی تاکید کرده است که ارزش تقریبی این محموله سلاح حدود ۲ میلیون دلار است. نیروی دریایی استرالیا توضیحات بیشتری در این خصوص ارائه نکرده و دولت سومالی نیز هنوز در این خصوص موضع گیری نکرده است.