برنامه عصر این هفته با حضور رافائل مائوریلو، اسلام‌شناس و صدرپژوه ایتالیایی به شهیدصدر و گستره بین‌المللی آثار و اندیشه‌های او اختصاص دارد.

به گزارش پرس شیعه، برنامه عصر این هفته با حضور رافائل مائوریلو، اسلام‌شناس و صدرپژوه ایتالیایی به شهیدصدر و گستره بین‌المللی آثار و اندیشه‌های او اختصاص دارد.

رافائل مائوریلو در این قسمت از برنامه تلویزیونی عصر که درباره شخصیت شهید آیت‌الله سید محمدباقر صدر برگزار می شود به ابعاد بین‌المللی این شخصیت کم‌نظیر می پردازد.

این برنامه روز پنجشنبه ساعت ٢٢ از شبکه افق و روز جمعه ساعت ١۴:۴۵ از شبکه یک سیما پخش خواهد شد.

رافائل مائوریلو، اسلام‌شناس و صدرپژوه معاصر ایتالیایی، مورخ و متخصص در زمینه اسلام شیعی، روابط و جغرافیای سیاسی معاصر است. او غیر از زبان مادری (ایتالیایی) به زبان‌های فارسی، عربی، انگلیسی، اسپانیایی و فرانسه تسط دارد. وی دو دهه در زمینه اسلام شیعی و به‌طور ویژه خاندان صدر پژوهش و تحقیق کرده است و اکنون با تمرکز بیشتر درباره بانوان خاندان صدر به پژوهش می‌پردازد. در سال ۲۰۰۲ به کسب درجه ممتاز در زبان‌ها و تمدن شرقی نائل شد و در سال ۲۰۰۹ مدرک دکتری تخصصی خویش را با عنوان تمدن اسلامی: تاریخ و زبان‌شناسی از دانشگاه ساپینزا، رم، دریافت نمود. در آنجا، تحت نظر پروفسور بیانکامریا آموریتی، دانشمند اسلام‌شناس شهیر ایتالیایی، مطالعه و پژوهش نمود. در سال ۱۳۹۱ (۲۰۱۳) جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در بخش بین‌الملل در زمینه مطالعات اسلامی را برای کتاب «سادات در تاریخ معاصر: مورد خاندان‌های صاحب نفوذ دینی شیعۀ ساکن نجف اشرف» دریافت نمود.

وی بیش از شصت مقاله علمی در زمینه اسلام‌شناسی و مطالعات بین‌الملل به رشته تحریر درآورده است که برخی از آنها عبارت‌اند از:

«قدر و منزلت شجره‌نامه و تدبیر ازدواج در میان اهل البیت: مورد خاندان صدر در زمان معاصر» در کتاب دانش شجره نامه در میان مسلمانان: فهم گذشته؛ شجره نامه و علم در جوامع اسلامی: فهم گذشته، انتشارات دانشگاه ادینبرگ.

«ابعاد کشف‌نشده مراکز قدرت اسلام شیعی: زنان علوی خاندان صدر در لبنان، عراق و ایران» مجله مطالعات معاصر در آسیای جنوبی و خاور میانه

«مطالعات شیعه و انقلاب اسلامی ایران: ادعای بازگشت اسلام به اصالت تاریخی خویش» مجله: نقد و بررسی امور خارجه ایران

«بازتعریفی در مرکز و پیرامون در اسلام: زنان علوی در خاندان صدر به عنوان مرکزهای قدرت غیرمتمرکز در خاور نزدیک» سخنران مدعو کنفرانس مرکز و پیرامون در جهان اسلام: مرجعیت دینی سنتی غیرمتمرکز؛ فطر؛۲۰۱۴

«نیمه دیگر رسالت» آمنه بنت‌الهدی الصدر، وکیل محمد باقر صدر؛ گذشته و حال مرجعیت دینی زنان در اسلام شیعی؛ مرکز مطالعات دینی دانشگاه پرینستون

«ایجاد تجددگرایی اسلامی به دست خاندان صدر: زندگی زنان سادات» سومین کنگره جهانی مطالعات خاور میانه؛ بارسلونا، اسپانیا.

«نقش تمدنی زنان مسلمان در تاریخ: قرائتی از اعقاب خاندان پیامبر در تاریخ معاصر(سادات صاحب نفوذ دینی شیعی ساکن نجف اشرف)»؛ ارائه شده در نشست هفتگی به مناسبت سالگرد شهادت حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها، تهران، ۲۰۱۴

همچنین بسیاری از مدخل‌های دایره المعارف Muslim Civilisation Abstract نیز به قلم وی است.