مجری بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور گفت: نیروگاه یک مگاواتی خورشیدی ایران به همت متخصصان “پژوهشگاه نیرو” و با موفقیت به شبکه برق سراسری متصل شد.

به گزارش پرس شیعه؛ داود محمدی درباره راه‌اندازی بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور اظهار داشت: این نیروگاه که بزرگترین نیروگاه خورشیدی ایران به حساب می‌آید و اولین پروژه خورشیدی ایران در مقیاس مگاوات بشمار می‌رود در طی کمتر از یکسال گذشته به همت متخصصان پژوهشگاه نیرو اجرا و با موفقیت به شبکه برق سراسری متصل شد.

مجری بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور، انجام این پروژه را گام موثری جهت نیل به اهداف سند چشم انداز جمهوری اسلامی، سیاست‌های کلی نظام در بخش انرژی و در راستای برنامه راهبردی وزارت نیرو در حوزه برق و انرژی دانست. وی افزود: کاهش انتشار آلاینده‌ها، حفظ محیط زیست و همچنین ایجاد یک طرح پایلوت در کشور جهت الگوسازی و ترویج بستر مناسب جهت احداث نیروگاه‌های بیشتر برای تولید برق خورشیدی را از اهداف مهم و اساسی این پروژه برشمرد.

وی با تأکید بر تحقق بخش عمده‌ای از اهداف سند راهبردی وزارت نیرو، مندرج در ذیل راهبردهای ۹-۱ و ۹-۳ بخش برق و انرژی، دستیابی به فناوری احداث و بهره برداری از نیروگاه‌های خورشیدی مقیاس بزرگ (مگاواتی) در کشور و الگوسازی و تدوین استانداردها و دستورالعمل‌های اجرایی جهت احداث و بهره‌برداری از نیروگاه‌های فتوولتائیک را از دیگر دستاوردهای این پروژه عنوان کرد.

محمدی در پایان با اشاره به افتتاح رسمی این نیروگاه در آینده نزدیک، خاطر نشان کرد: در این پروژه ۳۹۲ عدد پنل، ۱۹۶ عدد استرینگ و ۴ عدد اینورتر هر کدام به ظرفیت ۲۵۰ کیلووات برای تولید انرژی حدود ۱٫۷ گیگاوات ساعت استفاده شده‌است.

گفتنی است این نیروگاه در زمینی به مساحت ۱٫۶ هکتار و با ظرفیت یک مگاوات اسمی در محوطه آزمایشگاه تست دکل‌های فشار قوی پژوهشگاه نیرو واقع در نزدیکی شهر اراک ابتدای جاده اراک به خمین احداث شده‌است.