وزیر خارجه چین گفت: پکن آماده است تا در قالب هر فرمتی در خصوص برنامه هسته ای کره شمالی مذاکره کند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از اسپوتنیک، وانگ یی وزیر خارجه چین روز سه شنبه در سخناتی تاکید کرد: پکن آماده است تا در چارچوب هر فرمتی درباره مساله هسته ای پیونگ یانگ گفتگو کند.

وی در ادامه تصریح کرد: ما آماده هر گونه طرح ابتکاری هستیم که به بازگشت به روند مذاکره در خصوص مساله هسته‌ای کره شمالی، کمک کند. طرف های مختلف فرمت های گوناگونی را پیشنهاد داده اند، شامل گفتگوهای دوجانبه، سه جانبه، چهارجانبه و سایر فرمت ها.

وزیر خارجه چین گفت: پکن بر این مساله تاکید دارد که خلع سلاح شبه جزیره کره و گفتگو برای امضای توافقنامه صلح باید به طور همزمان باشد.

شورای امنیت سازمان ملل نیز اخیرا قطعنامه جدیدی را با هدف اعمال تحریمهای سختگیرانه و شدید علیه کره شمالی تصویب کرده است.

بر اساس تحریم‌های جدید، همه محموله های تجاری به کره شمالی یا همه محموله هایی که از این کشور بارگیری شده، باید مورد بازرسی قرار گیرد و نمایندگان تجاری کره شمالی در سوریه، ایران و ویتنام در بین ۱۶ نفری هستند که به فهرست سیاه سازمان ملل افزوده شده اند.

برخی دیپلمات های سازمان ملل قطعنامه پیشنهادی آمریکا را شدیدترین رژیم تحریمهای سازمان ملل در دو دهه اخیر ارزیابی کرده اند.کره شمالی اعلام کرده است که توسعه برنامه موشکی و ارسال ماهواره به فضا حق حاکمیتی این کشور است و این برنامه ها را ادامه خواهد داد.