فرمانده عملیات ویژه آمریکا اعلام کرد ائتلاف جهانی در حال حاضر برنامه‌ای برای آزادسازی شهر «الرقه» در سوریه که پایتخت خودخوانده گروه تروریستی داعش محسوب می‌شود، ندارد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری فرانسه، «جوزوف ووتل» فرمانده عملیات ویژه ارتش آمریکا، روز سه‌شنبه در جلسه استماع کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا گفت: ائتلاف جهانی در حال حاضر طرحی برای آزادسازی شهر الرقه در سوریه از اشغال داعش ندارد.

ژنرال ووتل گفت: ما برای رفتن به الرقه و آزادسازی آن استراتژی داریم ولی برای بازپس‌گیری این شهر نه «تصرف» آن «برنامه‌ریزی نکرده‌ایم».

هرچند مسئولان آمریکایی درخصوص آمادگی‌های‌شان برای بازپس‌گیری شهر «موصل» در عراق در سریع‌ترین زمان ممکن، شفاف هستند ولی نیات آنها همواره درخصوص الرقه مبهم بود و معمولاً بر تمایل برای «پاکسازی» آن اشاره می‌کنند.

فرمانده عملیات ویژه ارتش آمریکا در ادامه گفت، حدود ۸۰ درصد از افراد مسلح موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوری» تحت حمایت آمریکا را نیروهای کُرد شامل می‌شوند.

از سوی دیگر، ژنرال «لوید اوستن» فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه گفت: واشنگتن با هدف تقویت نیروهای محلی، که بتواند با «جهادی‌ها» مقابله کنند، تلاش می‌کند تا جنگجویان سوری را به‌روشی متفاوت از طرح «شکست خورده» قبلی آموزش دهد.