منابع آگاه کنگره آمریکا اعلام کردند: دولت باراک اوباما قصد دارد ۱۷ مارس یعنی پنج‌شنبه هفته آینده تدابیر جدیدی را برای لغو محدودیت‌های تجاری و مسافرتی اعمال شده علیه کوبا اعلام کند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز، منابع آگاه کنگره آمریکا در حالی از تصمیم دولت واشنگتن برای کاهش محدودیت های تجاری و مسافرتی علیه کوبا خبر می دهند که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا قصد دارد به زودی در سفری تاریخی از کوبا دیدن کند.

این تازه‌ترین تلاش اوباما برای استفاده از اختیارات اجرایی با هدف لغو تحریمهای اقتصادی علیه کوبا و بهبود روابط با هاوانا به‌شمار می‌رود. جمهوریخواهان کنگره به شدت با این اقدام دولت اوباما مخالفت کرده و اجازه لغو تحریمهای اقتصادی و تجاری را نداده‌اند.

یک منبع آگاه در این باره گفت: کاخ سفید قصد دارد پیش از سفر اوباما به هاوانا، بخشی از محدودیت‌های اقتصادی علیه کوبا را لغو کند. این اقدام چند روز قبل از سفر اوباما انجام خواهد شد.

اوباما قصد دارد در این سفر با رائول کاسترو رئیس جمهور کوبا دیدار و گفتگو کند. کاخ سفید از نمایندگان کنگره خواسته است تا در این سفر رئیس جمهور را همراهی کنند. قرار است حدود ۲۰ نفر از نمایندگان آمریکایی که اکثر آنها دموکرات هستند، در این سفر به کوبا بروند.

اوباما نخستین رئیس جمهور آمریکا خواهد بود که از سال ۱۹۲۸ میلادی تاکنون به کوبا سفر می‌کند. انقلاب کوبا در سال ۱۹۵۹ میلادی به پیروزی رسیده است.

اوباما گفته است که در این سفر مساله حقوق بشر یکی از حساس‌ترین موضوعات در مذاکرات دو کشور خواهد بود.

کاخ سفید اعلام کرده است که رئیس جمهور آمریکا با رهبران گروه‌های مدنی کوبا که زیر فشار دولت هستند، دیدار و گفتگو خواهد کرد.

اوباما و رائول کاسترو رئیس‌جمهور کوبا در دسامبر ۲۰۱۴ میلادی از سرگیری روابط دو کشور را اعلام کردند. اوباما دسامبر گذشته در مصاحبه ای ابراز امیدواری کرده بود که در سال ۲۰۱۶ میلادی به کوبا سفر کند. وی گفته بود، تنها در صورتی به کوبا سفر خواهد کرد که پیشرفت کافی در روابط دوجانبه حاصل شود و بتواند با مخالفان سیاسی دیدار کند.