ترامپ جمهوری‌خواه در رأی‌گیری سه‌شنبه ایالت‌های میشیگان و می‌سی‌سی‌پی پیروز شد و سندرز دموکرات در میشیگان از هیلاری کلینتون پیش افتاد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از بی بی سی، دونالد ترامپ که برای کسب نامزدی حزب جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری تلاش می کند در رأی گیری روز سه شنبه در دو ایالت میشیگان و می‌سی‌سی‌پی پیروز شده است.

همزمان سناتور برنی سندرز در یک تحول غیرمنتظره در ایالت مهم میشیگان پیروز شده است، با این حال هیلاری کلینتون با فاصله زیاد ایالت می‌سی‌سی‌پی را نصیب خود کرد.

روز سه شنبه مجموعا در چهار ایالت رأی گیری انجام شد؛ رأی گیری هایی که در نهایت به تعیین نامزدهای دو حزب دموکرات و جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر خواهد انجامید. مهم ترین رقابت سه شنبه – از لحاظ کسب امتیاز – مربوط به ایالت میشیگان بود.

این شب بسیار بدی برای سناتور مارکو روبیو از فلوریدا بود که به فاصله زیادی در میشیگان و می‌سی‌سی‌پی چهارم شد.

ترامپ در نظرسنجی های ایالت بزرگ و مهم فلوریدا که تا چند روز دیگر رأی گیری خواهد کرد هم از سناتور روبیو پیش است.

دونالد ترامپ که سابقه خدمات دولتی ندارد نطق پیروزی سه شنبه شب را در فلوریدا ایراد کرد.

وی در یک کنفرانس خبری گفت: “یکی از چیزهایی که بیش از هر چیز مرا خوشحال می کند مشارکت عظیم رأی‌دهندگان است…. فکر می کنم این مهم ترین خبر امروز در عالم سیاست باشد”.

جان کیسیک فرماندار ایالت اوهایو در میشیگان دوم شد، ایالتی که همجوار اوهایوست. او روی پیروزی در اوهایو در روز ۱۵ مارس حساب باز کرده است.

کلینتون هم سه شنبه شب در مورد پیروزی خود در ایالت می‌سی‌سی‌پی برای رأی دهندگان در اوهایو صحبت کرد و در اشاره ای غیرمستقیم اما روشن به دونالد ترامپ که وارد جدالی تند و گاه نازل لفظی با رقیبان خود شده گفت:‌ “موضوع مبارزات انتخاباتی برای رئیس جمهور شدن نباید اهانت به دیگران باشد.”

روز سه شنبه همچنین اعضای حزب جمهوری خواه در دو ایالت دیگر، آیداهو و هاوائی، پای صندوق‌های رأی رفتند.

ترامپ تا این مرحله بیشترین پیروزی‌های ایالتی را ثبت کرده است، با این حال عملکرد ضعیف او در آخرین مناظره تلویزیونی و شکست‌های اخیر در برابر سناتور تد کروز، تردیدهایی را درباره استحکام او به‌عنوان کاندیدای پیشتاز پدید آورده بود.

در رأی‌گیری‌های روز شنبه، ترامپ در دو ایالت لوئیزیانا و کنتاکی برنده شد، اما کانزاس و مین را به تد کروز واگذار کرد.

به گفته تحلیلگران کروز تنها کاندیدایی است که شانس متوقف کردن دونالد ترامپ را – که به‌شدت مورد انتقاد تشکیلات حزب جمهوری‌خواه بود – دارد.

کلینتون روز شنبه ایالات کانزاس و نبراسکا را به سناتور برنی سندرز، تنها رقیب خود واگذار کرد، اما در لوئیزیانا برنده شد.