مقام‌های وزارت دفاع آمریکا اعلام کردند: ایالات متحده در حال رایزنی برای مستقر کردن بمب‌افکن‌های دوربرد در خاک استرالیاست.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز، تصمیم آمریکا برای مستقر کردن بمب‌افکن‌های دوربرد در استرالیا که فاصله چندانی با دریای جنوبی چین ندارد، احتمالاً موجب افزایش تنش در روابط واشنگتن و پکن خواهد شد.

دیمین پیکارت سخنگوی نیروی هوایی آمریکا در اقیانوس آرام تأکید کرد: استقرار بمب‌افکن‌های دوربرد احتمالاً شامل بمب‌افکن‌های بی ۱ و گسترش مأموریت‌های بمب افکن‌های بی‌۵۲ خواهد بود.

وی تصریح کرد: رایزنی‌ها برای استقرار بمب‌افکن‌های دوربرد آمریکا در استرالیا همچنان ادامه دارد و هنوز هیچ تصمیمی اتخاذ نشده است.

این مقام آمریکایی گفت: استقرار بمب‌افکن‌های دوربرد موجب تقویت متحدان منطقه‌ای ما خواهد شد و به فرماندهان نظامی آمریکا در اقیانوس آرام قدرت بازدارندگی لازم را خواهد داد و به برقراری امنیت و صلح در منطقه آسیا – اقیانوسیه کمک خواهد کرد.

نخست‌وزیر استرالیا حاضر به ارائه توضیح در این خصوص نشده است. این مقام آمریکایی در جمع خبرنگاران تأکید کرد: می‌توانم به شما اطمینان دهم که ما در این زمینه با دقت و مراقبت زیادی فعالیت‌های مربوط را انجام می‌دهیم تا بر اساس منافع مشترک با متحدان منطقه‌ای اقدام کنیم.

آمریکا اقدام چین در استقرار سامانه موشکی را تلاشی برای نظامی کردن منطقه توصیف کرده است. چین نیز بارها آمریکا را به نظامی کردن منطقه متهم کرده و بر این باور است که گشت‌های ناوهای جنگی و هواپیماهای جنگنده آمریکا موجب افزایش تنش در منطقه و نگرانی‌ها نسبت به ثبات دریای جنوبی چین شده است.