مدیر مرکز مطالعات عربی و بین‌الملل لبنان گفت که بازی عربستان در لبنان شکست خورده و تنها به نوعی عربده کشی تبدیل شده است.

به گزارش پرس شیعه به نقل ازتسنیم، غالب قندیل مدیر مرکز مطالعات عربی و بین‌الملل لبنان در مصاحبه با خبرنگار بین الملل خبرگزاری تسنیم به اقدام اخیر عربستان سعودی و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در قرار دادن حزب‌الله لبنان در لیست گروه‌های تروریستی پرداخت.

عربستان از همان ابتدا با حزب‌الله دشمنی می‌ورزید

وی گفت: عربستان سعودی از زمان آغاز مقاومت همواره با آن دشمنی می ورزید اما رویدادهایی که هم اکنون روی داده ناشی از وضعیت شکست و ناامیدی است که عربستان سعودی به دلیل جنگ‌های ویرانگرش در منطقه در آن قرار گرفته است.

غالب قندیل اضافه کرد: حزب‌الله نقش حیاتی در زنده نگه داشتن موضوع فلسطین و حمایت از مقاومت و انتفاضه ایفا می‌کند و همچنین یک قدرت بازدارنده در مقابل رژیم صهیونیستی به شمار می‌آید، اسرائیلی که با کمک عربستان درصدد بود تا طرح های آمریکا در منطقه را اجرا کند. از سوی دیگر، حزب‌الله قدرت خود در مقابل گروه‌های تروریستی تکفیری به نمایش گذاشت و در چندین کشور از جمله عراق، یمن و در سوریه به کمک نیروهای مردمی شتافت این در حالی است که در این کشورها، عربستان حامی گروه‌های تروریستی تکفیری است و عربستان آغوش عقایدی بود که به ایجاد گروه‌های تروریستی منتهی گردید و این عربستان بود که پول و سلاح و حمایت سیاسی را در راستای اجرای طرح‌های آمریکا برای نابودی کشورهای عربی فراهم کرد، طرحی که به دنبال نابودی سوریه به عنوان قلعه مقاومت در منطقه بوده است و در تلاش برای تضعیف محور مقاومت که متشکل از ایران، سوریه و حزب‌الله بوده است.

عربستان به کمک تروریسم تکفیری مانع از پیوستن عراق به محور مقاومت شده

مدیر مرکز مطالعات عربی و بین‌الملل لبنان در ادامه این مصاحبه گفت: همچنین در عراق نیز از تروریسم تکفیری برای تکه تکه کردن یکپارچگی این کشور بهره می‌برند تا مانع از پیوستن عراق که دارای روابط خوبی با ایران و سوریه است به محور مقاومت شوند. در یمن نیز مشکل مشابه است. عربستان که یمن را حیات خلوت خود می پنداشت امروز این کشور را از دست داده است این در حالی است که یمن کشور بزرگ با جمعیتی بالغ بر ۲۵ میلیون نفر بوده که منابع زیادی نیز در اختیار دارد و در صورتی که از سیطره سعودی‌ها خارج شود کشور قدرتمندی خواهد شد که حامی موضوع فلسطین می‌شود و در کنار سوریه و عراق و ایران قرار خواهد گرفت.

حزب‌الله جنبشی مردمی است که از محبوبیت ویژه‌ای در لبنان برخوردار است

وی افزود: عربستان در تمامی این کشورها با شکست مواجه شده است. در لبنان و در مقابل حزب‌الله شکست خود چون این جنبش، مردمی بوده و از محبوبیت ویژه ای در لبنان برخوردار بوده و در مقابل تروریسم تکفیری در این کشور ایستادگی کرده است.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره اقدامات تنش‌زای عربستان در لبنان گفت: اقدامات عربستان در لبنان شکست خورده است. زمانی که عربستان عربده کشی خود را آغاز کرد و خشم و غضب خود از لبنان و نقش حزب‌الله در دولت لبنان را ابراز داشت برخی از گروه‌های داخلی لبنان که همراه با عربستان هستند متوهم شدند که می‌توانند به اقداماتی بپردازند و برخی درباره اوضاع امنیتی و احتمال حمله گروه‌های تروریستی تکفیری از بخش شمالی صحبت کردند و در واقع این موضوع نیز اتفاق افتاد اما توازن قوا به این گروه‌ها اجازه نداد تا بتوانند بازی خود در عرصه لبنان را اجرا کنند. به همین دلیل و بنابر توصیه آمریکایی‌ها، آنها مجبور شدند که در جایگاه‌های خود در دولت بنشینند.

بازی عربستان در لبنان تنها به نوعی عربده کشی تبدیل شده است

قندیل اضافه کرد: آمریکایی‌ها به آنها گفتند در صورتی که اوضاع در لبنان منفجر شود هیچ کاری نمی‌توانند برای این گروه‌ها انجام داده و در صورتی که این اقدام را انجام دهند اوضاع به نفع آنها نخواهد بود. به همین دلیل و تحت این شرایط به جلسات دولت و جلسات گفت‌وگوها بازگشتند و سعد حریری نزد نبیه بری رفت تا درباره ادامه مذاکرات میان گروه‌های مختلف لبنانی با وی رایزنی کند. بازی عربستان در لبنان شکست خورد و تنها به نوعی از عربده کشی تبدیل شده است که هیچ تاثیری در معادلات و توازن قوا ندارد و در صورتی که از مزدوران خود بخواهند که اوضاع در داخل لبنان را متشنج کنند عواقب این کار مستقیما متوجه خود آنها خواهد بود چون توازن قوا در لبنان به هیچ وجه اجازه هیچ گونه خدشه وارد شدن به مقاومت این کشور را نمی دهد چون مقاومت از احترام و جایگاهی ملی در لبنان برخوردار بوده و کسی اجازه هیچگونه دست اندازی به آن را نمی‌دهد.