یک روزنامه آلمانی از تشدید مناقشات در دولت ائتلافی آلمان بر سر مسئله توافق با ترکیه درباره بحران پناهندگان خبر داد.

به گزارش پرس شیعه، به نقل از روزنامه “فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ”، “آنگلا مرکل”، صدر اعظم آلمان در بحران پناهندگان بر توافق با کشور ترکیه تاکید دارد.

سیاستمداران اتحادیه احزاب متحد مسیحی در باره چنین توافقی که شرایطی مشابه بازار دارد هشدار داده و مصالحه و دادن امتیازات بیشتر به ترکیه را رد کردند.

“آندرس شویر”، دبیر کل حزب سوسیال مسیحی در این باره اظهار داشت: موضع اتحادیه اروپا در مذاکرات با ترکیه در ماه های گذشته بی شک به دلیل رای های مختلف در این باره در این اتحادیه بدتر شده است.

ترکیه مانند شرایط بازار عمل کرده و قیمت ها را بالا برده است. حزب سوسیال مسیحی مخالف عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا و مخالف آزادی ویزای کامل برای همه ترک ها است.

“الکساندر دوبریندت”، وزیر حمل و نقل آلمان از حزب سوسیال مسیحی نیز مشابه این اظهار نظرها را داشته و گفت: من به مسئله تسهیل ویزا و تسریع مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا دید منفی و انتقادی دارم.

وی افزود: آزادی ویزا برای ترکیه باید همراه با قوانین روشن و اعمال کنترل ها و محدودیت ها باشد؛ وگرنه احتمالا اساسی برای مهاجرت های غیر قانونی جدید خواهد بود.

“هانس پیتر فریدریش”، معاون فراکسیون اتحادیه احزاب متحد مسیحی نیز این انتقاد را وارد کرد که ترکیه با ما موش و گربه بازی می کند.

آنکارا در نشست اخیر بروکسل پیشنهاد داده است که اتحادیه اروپا همه مهاجران غیر قانونی از جزایر یونانی را دوباره می تواند به ترکیه بازگرداند. اما همزمان باید بسیاری از پناهندگان از سوریه به صورت قانونی از ترکیه به اتحادیه اروپا بیایند.

ترکیه همچنین دو برابر شدن کمک های مالی اتحادیه اروپا برای مقابله با بحران پناهندگان تا سقف شش میلیارد یورو را درخواست کرده است.

نخست وزیر ایالت زاکسن- آنهالت از حزب دموکرات مسیحی نیز اظهار داشت: راه حل بحران پناهندگان و مناسبات ترکیه با اتحادیه اروپا دو جفت کفش است. ما باید به این مسئله توجه کنیم که هزینه ای که ترکیه درخواست می کند خیلی بالا نیست.

به این ترتیب توافق با ترکیه بر سر مسئله پناهندگان به مناقشات بیشتر در دولت ائتلافی آلمان انجامیده است.

“مارسل هوبر” از مقامات بلند پایه حزب سوسیال مسیحی هم اظهار داشته است که مسئله آزادی ویزا برای شهروندان ترک برای حزب ما مطرح نیست. ما توافقی را که به کاهش آشکار شمار پناهندگان منجر نشود نمی پذیریم. همچنین ما مقاومت زیادی در این راستا می کنیم. یک ارزیابی قطعی در این باره تازه بعد از نشست بعدی اتحادیه اروپا در ۱۷ و ۱۸ ماه مارس می تواند وجود داشته باشد.

در عین حال بین حزب سوسیال دموکرات و دموکرات مسیحی این توافق وجود دارد که نشست اتحادیه اروپا-بروکسل یک گام مهم رو به جلو معنی می دهد.

“زیگمار گابریل”، رئیس حزب سوسیال دموکرات در این باره گفت: بالاخره پیشرفت های ملموسی برای یک سیاست پناهندگان مشترک اروپایی به وجود آمد.

رئیس فراکسیون حزب سوسیال دموکرات نیز نشست اتحادیه اروپا-بروکسل را به عنوان شکستی برای منتقدان مرکل در اتحادیه احزاب متحد مسیحی دانسته و گفت: همه کسانی که برای آلمان یک راه حل ملی و بستن حصار را می خواستند حالا رد شدند. یک راه حل اروپایی با ترکیه در تیررس است. این یک موفقیت بزرگ است.

صدر اعظم آلمان نیز توافق با ترکیه را مثبت ارزیابی کرده و انتقادهای حقوق بشری به این همکاری با ترکیه را رد کرد. به گفته وی در دریای اژه تنها در ژانویه سال جاری میلادی بیش از ۳۲۰ نفر مرده اند. این غیر انسانی است که پناهندگان را از مسیری خطرناک از دریای اژه به یونان اعزام کنیم. بنابراین ما باید تلاش کنیم راه های قانونی برای آن ها ایجاد کنیم.