مقامات آمریکایی زندان «گوانتانامو» پس از ۱۳ سال به زندانی پاکستانی اجازه حضور در دادگاه و دفاع از خود دادند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از «داون نیوز»، مقامات گوانتانامو در «کوبا» برای نخستین بار در ۱۳ سال گذشته به زندانی پاکستانی اجازه دادند تا با حضور در دادگاه از خود دفاع کند.

مقامات آمریکا مدعی‌اند که «سیف الله پراچه» تاجر پاکستانی کمک مالی و سایر امکانات را برای القاعده فراهم می‌کرده است.

سیف الله پراچه در سال ۲۰۰۳ میلادی پس از بازداشت از «بانکوک» در همان سال به گوانتانامو در کوبا منتقل شد.

پراچه در حالی برای ۱۳ سال در حبس آمریکا بود که این کشور تاکنون جرم وی را ثابت نکرده است.

سیف الله پراچه (۶۸ ساله) روز گذشته در مقابل انجمن بررسی دوره‌ای آمریکا حاضر شد.

به گفته داون نیوز، اگر هیئت مقامات آمریکا تصمیم بگیرد که پراچه در حال حاضر تهدیدی برای این کشور نیست احتمال آزادی او افزایش خواهد یافت.

تعطیلی زندان گوانتانامو یکی از اهداف دولت اوباما در دوره ریاست جمهوری‌اش عنوان شده است که با مخالفت کنگره با انتقال زندانیان گوانتانامو به خاک آمریکا هنوز به جایی نرسیده است.

بر اساس طرح اوباما قرار است زندانیان گوانتانامو احتمالا به ۱۳ بازداشتگاه در خاک آمریکا منتقل شوند اما مرکز خاصی برای آنها در نظر گرفته نشده است.

به گفته یک مقام رسمی آمریکا، هزینه‌ انتقال و بستن زندان گوانتانامو ۲۹۰ میلیون تا ۴۷۵ میلیون دلار ارزیابی شده است و نگهداری زندانیان در خاک آمریکا ۶۵ میلیون تا ۸۵ میلیون دلار هزینه کمتری نسبت به زندان گوانتانامو در بر دارد، بنابراین هزینه انتقال و بستن زندان گوانتانامو طی سه تا پنج سال جبران می‌شود.

به گفته مقامات آمریکایی، ۳۵ زندانی در سال جاری میلادی از گوانتانامو به کشورهای دیگر منتقل می‌شوند که شمار نهایی این زندانیان را به زیر ۶۰ تن کاهش می‌دهد.