منابع یمنی از آغاز مذاکرات بین یک هیئت سعودی با هیئت از جنبش انصارالله در منطقه مرزی بین دو کشور خبر دادند.

به گزارش پرس شیعه؛ منابع آگاه یمنی از آغاز مذاکرات بین یک هیئت سعودی با هیئتی از جنبش انصارالله یمن در منطقه ای مرزی بین دو کشور عربستان سعودی و یمن خبر دادند.

به گفته این منابع، این مذاکرات با وساطت کشور سومی به خواست کشور پادشاهی عربستان سعودی از یک هفته قبل در این منطقه مرزی بین دو کشور آغاز شده است.

پایگاه خبری المیادین هم در این باره در خبری اعلام کرد: نامه ای محرمانه که بین اسماعیل ولد الشیخ فرستاده بین المللی مرتبط به امور یمن و جفری فیلدمن معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل مبادله شده است، فاش شد، عربستان سعودی با جنبش انصارالله یمن وارد مذاکرات محرمانه شده است.

این نامه نشان می دهد، ریاض موافقت کرده است، این مذاکرات بار دیگر و این بار در شهر امان پایتخت اردن مجددا بین دو طرف از سر گرفته شود، همچنین در این نامه مشخص شده است که ریاض حاضر نشده است، سطح نمایندگان خود را که در این مذاکرات شرکت خواهند داشت ارتقاء دهد.

در این سند که تاریخ مرقوم بر آن مربوط به هفته دوم از ماه فوریه گذشته است، آمده ولد الشیخ به فیلدمن اطلاع داده که وی هم اکنون در انتظار دریافت پاسخ جنبش انصار الله در این باره است و همچنین ولد الشیخ ابراز امیدواری کرده است این مذاکرات ظرف مدت یک هفته آینده مجددا از سر گرفته شود، مشروط بر این که تمام طرف ها با این موعد موافقت خود را اعلام نمایند.

منابع آگاه یمنی در باره خبر فاش شدن مذاکرات بین ریاض و جنبش انصار الله به خبرنگار المیادین اعلام کرده اند: عربستان سعودی هر از چندگاهی خبرهایی را به صورت عمدی فاش می کنند، و بعد وانمود می کنند، این جنبش انصارالله است که به دنبال تسلیم شدن می باشد، در حالی که برعکس این مطلب صحت دارد.

این منابع یمنی در ادامه تصریح کردند، مذاکراتی در حالی صورت می گیرد، که عربستان سعودی هم اکنون به این باور رسیده است که تجاوز به خاک یمن برای از بین بردن مقاومت مردمی کاملا بی تاثیر بوده است، چرا که جنبش انصارالله و هواداران این جنبش هم اکنون قدرت برتر را در این کشور به دست گرفته اند و هرگز نمی توان کارآمدی جنبش انصارالله را نادیده گرفت، این منابع یمنی افزودند: هم اکنون عربستان سعودی حتی برای به تصرف درآوردن مناطق جنوبی یمن ناتوان بوده و از توانمندتر شدن القاعده و داعش در نزدیک مرزهایش به شدت هراس و واهمه دارد.

براساس اطلاعات منتشره از سوی پایگاه خبری روسیا الیوم، به نقل از فرماندهان عالی رتبه جنبش انصارالله آمده است: جلسات مربوط به مذاکرات بین انصار الله و هیئت سعودی بعد از یک سری دیدارهای سری و محرمانه بین دو طرف در مسقط پایتخت سلطان نشین عمان و دیدارهایی که در امان پایتخت اردن صورت گرفت، آغاز شده است، البته این مذاکرات با نظارت اروپایی ها صورت می گیرد و هدف اصلی از این مذاکرات تامین امنیت مرزها در مقابل توقف حملات هوایی و موافقت جنبش انصارالله با مشروعیت دولت عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن صورت گرفته است و شرط دیگر برای ادامه مذاکرات پیوستن انصار الله در بدنه و ترکیب دولت وحدت ملی یمن است و پس از آن مقرر است همه پرسی در خصوص قانون اساسی یمن انجام گیرد، و دستآوردهای حاصل از کنفرانس گفت وگوی ملی مورد توجه قرار گیرد، البته بعد از اصلاح تمام مواردی که از سوی جنبش انصارالله مورد اعتراض واقع شده بود و همچنین گفته می شود حزب علی عبدالله صالح رئیس جمهوری سابق هم نسبت به برخی از این مطالب اعتراض داشته است.

این مذاکرات با تلاش های صورت گرفته از سوی سازمان ملل برای عقد مذاکرات بین یمن و عربستان همزمان شده است، تلاش هایی که به ثمر نرسیده است، گفته می شود، بعد از مذاکرات بی سرانجامی که در سوئیس برگزار شده بود، هنوز مذاکراتی به صورت رسمی بین یمنی‌ها و سعودی ها صورت نگرفته است.