نویسنده و اندیشمند مصری تاکید کرد که ایران اسلامی به قدرت مهمی در منطقه تبدیل شده است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

به گزارش پرس شیعه؛ فهمی هویدی در مصاحبه با روزنامه الشروق مصر، گفت که ایران اسلامی به قدرت مهمی در منطقه تبدیل شده است و به سمتی پیش می رود که از اهمیت بیشتری برخوردار شود و ما نمی توانیم آن را نادیده بگیریم.

وی افزود که بر این اساس گفت‌وگوهای جدی بین طرف های عربی و ایران ضروری است و با وجود اینکه اختلافاتی نیز بین آنها وجود دارد اما هر دو طرف مجبور به همزیستی با یکدیگر هستند و دلیل آن هم نه تنها موقعیت جغرافیایی است بلکه هر دو طرف با یک عقیده و دین آسمانی به هم پیوند خورده اند.

وی اظهار داشت: شکی ندارم که در میان هر دو طرف افراد خردمندی هست که می توانند خطرات استمرار خصومت ها را درک کرده و به نقد واقع گرایانه به منظور زمینه سازی برای بهتر شدن روابط و از بین بردن شکاف های موجود و همزیستی اقدام نمایند.

هویدی در ادامه به چند نکته کلیدی اشاره کرد که عبارتند از: اختلافات عربی با ایران شایسته است که منحصر به سیاست های دولت ها و به دور از عوامل مذهبی و نژادی باشد زیرا ورود به عرصه درگیری بین شیعه و سنی و یا عرب و عجم به ایجاد یک درگیری بی نهایت منجر خواهد شد که هیچ طرفی در آن پیروز نخواهد بود.

وی در ادامه تصریح کرد: شایسته است که ملت ایران با وجود دوری مسافت به عنوان برادر باقی بماند همچنانکه انتساب ملت ایران به اسلام و اسلامی بودن آن باقی خواهد ماند و هیچ عاقلی خصومت با ملتی که به اسلام منتسب است، نمی پذیرد و لذا جا دارد این سوال مطرح شود که نقش عقلا و خردمندان دو طرف چیست؟ و آیا عاقلانه است که روند درگیری با «اسرائیل» را آرام کرده و درگیری و خصومت با ایران تشدید شود؟