فرماندهان مرزبانی‌های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در پایان اجلاس مشترک دو روزه خود در باکو، تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از بخش دیپلماسی رسانه‌ای سفارت ایران در باکو، فرماندهان مرزبانی‌های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در پایان نهمین اجلاس مشترک خود، تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

قبل از امضای این تفاهمنامه سرتیپ ستاد قاسم رضایی فرمانده مرزبانی کشورمان و ژنرال الچین قلی‌اف فرمانده سرویس دولتی مرزی آذربایجان با یکدیگر دیدار و درباره محورهای مشترک همکاری‌های مرزی گفت و گو کردند.

در این دیدار که محسن پاک آیین سفیر کشورمان و امیر فرجی‌معز وابسته نظامی سفارت نیز حضور داشتند، سردار رضائی فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران، مرزهای ایران و جمهوری آذربایجان را مرزهای دوستی خواند و افزود: یکی از مرزهای امن، سرحدات مشترک بین ایران و جمهوری آذربایجان است و تامین امنیت خواسته دولتمردان و مطالبات مردم دو کشور است.

وی افزود: جمهوری آذربایجان یکی از کشورهای همسایه ایران است که نزدیک به ۶۵۰ کیلومتر با ایران مرز مشترک دارد که لازمه این مرز طولانی، نشست و گفت‌وگوهایی است که باید بین مرزبانی‌ها صورت بگیرد.

سردار رضائی جلوگیری از افرادی که تردد غیر مجاز، صیدهای غیرمجاز و قاچاق کالا انجام می‌دهند را مهم دانست و پیشنهاد کرد نشست‌های مشترک علاوه بر باکو و تهران در شهرهای مرزی نیز برگزار شود.

وی بر انجام مسابقات ورزشی و فرهنگی در طول سال بین مرزبانان دو کشور تاکید کرد و آمادگی ایران برای مقابله مشترک با قاچاق مواد مخدر،جرایم سازمان یافته و تروریسم اعلام نمود.

سپهبد الچین قلی‌اف فرمانده مرزبانی جمهوری آذربایجان نیز اراده سیاسی رؤسای جمهوری دو کشور را موجب تقویت دوستی و تعامل سازنده به‌خصوص در مناطق مرزی دانست و موافقت خود را با بازدیدهای مشترک فرماندههان در مرزهای مشترک اعلام کرد.

وی تروریسم را یکی از آسیب های جدی در منطقه دانست و بر ضرورت مقابله مشترک با این پدیده تاکید کرد.

قلی اف با تقدیر از تلاش‌های ایران برای مقابله جدی با قاچاق و ترانزیت مواد مخدر گفت ما آماده همکاری همه جانبه در این زمینه با ایران هستیم.

نهمین اجلاس فرماندهان مرزبانی ناجا و جمهوری آذربایجان به مدت دو روز برگزار می‌شود و از جمله اهداف آن تحکیم روابط متقابل و ایجاد رابطه حسن همجواری، مبارزه با جرایم سازمان یافته مرزی و گسترش تعاملات مرزی بین دو کشور است.