دومین مراسم بزرگداشت عالم مجاهد آیت‌الله عبدالرحیم ربانی شیرازی بیست‌و‌سوم اسفندماه در شیراز برگزار می‌شود.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت‌الاسلام سید محمد جعفری، معاون فرهنگی نهاد نماینده ولی‌فقیه در استان فارس عصر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: دومین مراسم بزرگداشت عالم مجاهد آیت‌الله عبدالرحیم ربانی شیرازی بیست‌و‌سوم اسفندماه با سخنرانی نماینده ولی‌فقیه در استان فارس در حرم سید علاء‌الدین حسین (ع) برگزار می‌شود.

وی با اشاره به شخصیت این عالم بزرگوار گفت: آیت‌الله ربانی شیراز در سال ۱۳۰۱ در شیراز به دنیا آمد و تا ۲۰ سالگی نزد پدر آداب زندگی معاشرت، تحصیل و کسب و کار را فرا گرفت و در ۱۷ سالگی وارد حوزه علمیه شیراز شد و در کنار تحصیل علوم دینی به سوی فعالیت‌های سیاسی رفت.

معاون فرهنگی نهاد نماینده ولی‌فقیه در استان فارس افزود: آن عالم بزرگوار پس از تحصیل در حوزه علمیه شیراز در سال ۱۳۲۷ به قم عزیمت و در درس آیت‌الله بروجردی شرکت کردند و به درجه اجتهاد رسیدند و اجازه آن را شیخ محمدکاظم شیرازی، آیت‌الله سید عبدالله بلادی بوشهری، آیت‌الله حاج آقابزرگ تهرانی صادر کردند.

جعفری خاطرنشان کرد: ایشان در صحنه‌های سیاسی قبل و بعد از انقلاب حضور بارز داشتند و در سال ۱۳۱۵ در مبارزه با کشف حجاب به همراه آیت‌الله شب‌زنده‌دار و آیت‌الله ذاکری اعلامیه صادر کردند.

وی تصریح کرد: آیت‌الله ربانی در مبارزه علیه بهاییت دو اقدام مؤثر در اصفهان و شیراز انجام داد چنانکه در ۱۳۲۸ در سروستان حکم قتل حبیب نجار را صادر می‌کند که موجب کشته شدن رهبر بهاییان می‌شود.

مسئول برگزاری بزرگداشت آیت‌الله ربانی بیان کرد: در سال ۱۳۳۰ نیز آیت‌الله ربانی حکم مهدور‌الدم بودن ابوالقاسم کیخایی رهبر بهاییت اصفهان در فریدن را صادر می‌کند و او هم به واسطه این حکم کشته‌شده و موجب می‌شود این فرقه ضاله در مسیر خود دچار نقصان شود.

وی با اشاره به عضویت آیت‌الله ربانی در حزب برادران گفت: این عالم برجسته در سال ۱۳۴۳ به خاطر مخالفت با تبعید امام زندانی شد و در راه‌اندازی تشکیلات سری ۱۱ نفره که مقام معظم رهبری و آیت‌الله مصباح در آن عضو بودند نیز از عناصر برجسته بود.

جعفری افزود: آیت‌الله ربانی در جریان مبارزات انقلابی ۱۲ بار روانه زندان شد و آخرین بار ۲۰ روز قبل از ورود امام آزاد شدند و پس از انقلاب نیز در شورای نگهبان، در خبرگان قانون اساسی و در خبرگان رهبری حضور فعال داشتند و عضو بارز جامعه مدرسین حوزه علمیه قم محسوب می‌شدند.

مسئول برگزاری بزرگداشت آیت‌الله ربانی با اشاره به فعالیت‌های این عالم بزرگوار پس از پیروزی انقلاب تصریح کرد: آیت‌الله ربانی در حل قائله‌های کردستان و آذربایجان و قسمت‌هایی از فارس به‌اندازه‌ای توانمند بودند که موجبات خوشنودی امام شدند.

وی بیان کرد: آیت‌الله ربانی چندین بار مورد سوء قصد منافقین قرار گرفت و سرانجام در ۱۷ اسفندماه سال ۶۰ بر اثر تصادف در جاده دلیجان محلات به ملکوت اعلی پیوست.

به گزارش تسنیم تصحیح کتاب وسایل الشیعه و تعلیق بر آن، تصحیح بحارالانوار، «قضا الحقوق فی الترجمه الصدوق»، «حرکت طبیعی از دو دیدگاه» از آثار این عالم است و کتاب‌های ولایت‌فقیه، سلاسل الصوفیه و شرح حال علماء و دانشمندان از ایشان باقی مانده و به چاپ نرسیده است.