دوستانی که برای راه‌اندازی سامانه VOD سر از پا نمی‌شناسند چرا کمی تلاش نمی‌کنند تا شبکه ملی اطلاعات زودتر راه‌اندازی شود؟ دوستان ما در شورای عالی فضای مجازی چه کار مهم تر دیگری دارند که این چنین سلانه سلانه و بی تفاوت جلسات شورا را برگزار می‌کنند؟!

به گزارش پرس شیعه؛ محمد اسماعیلی کارشناس مسائل سیاسی در یادداشتی با عنوان «تلگرام باید فیلتر شود» به شرح ذیل است:

فرصت چندانی برای بازی با کلمات و لج بازی های سیاسی نداریم .تلگرام در اعماق زندگی ایرانیان نفوذ کرده است و هر روز تعداد کاربران آن زیاد تر میشود. تعداد اعضای فعال آن را حدود ۲۰ میلیون نفر ذکر کرده اند که اگر دوستان ما در صدا وسیما ناراحت نمیشوند باید گفت تلگرامی که هیچ اصل و نصبی ندارد به لحاظ عمق نفوذ و پیام رسانی امروز به سختی به رسانه ملی تنه میزند و اگر خوب دقت کنید صدای هل من مبارز او را میشنوید .
در دایرکتوری جستجوی کانال های غیر اخلاقی تلگرام تعداد محدودی کانال غیر اخلاقی با نام های غیر اخلاقی وجود دارد که تقریبا همه انها از سوی شرکت تلگرام بسته شده است و این دقیقا همان کلاه گشادی است که بر سر مسئولین شرکت مخابرات و دیگر مسئولین ذیربط رفته است .
به عبارت ساده تر امروزه هزاران صفحه و کانال غیراخلاقی با میلیونها عکس , فیلم و داستان های مستهجن ارتباط نامشروع با محارم در این پیام رسان وجود دارد که همه آنها به سهولت در دسترس نسل مظلوم و بیگناه جوان کشور قرار گرفته است و نمیدانیم چرا اعضای کمیته فیلترینگ و کمیته تعین مصادیق مجرمانه ودیگر مجامع مرتبط در قبال این جنایتی که در حال انجام است سکوت اختیار کرده اند .
شایان ذکر است رئیس پلیس فتا اخیرا اعلام کرد که در یکی دو ماه اخیر ۴۰ درصد از شکایات مردمی در فضای مجازی به تلگرام اختصاص داشت ولی در روزهای اخیر شاهد افزایش این گزارش‌ها هستیم و آمارها نشان می‌دهد که امروز ۴۲ درصد از پرونده‌های تشکیل شده در پلیس فتا مرتبط با تلگرام است.وی گفت: موضوعات اخلاقی بیشترین پرونده‌های تشکیل شده و مرتبط با شبکه تلگرام را تشکیل می‌دهند.
انواع تخلفات و سوء استفاده ها در تلگرام روند سرطانی دارد و شاید بتوان گفت دلیل اصلی اظهار نظر ایشان دشواری مقابله با افراد سود جو منحرف است چرا که عملا به دلیل قرار گرفتن سرورهای این نرم افزار در خارج از کشور امکان برخورد سریع و سازمان یافته با خاطیان وجود ندارد.
چرا سازمان صدا و سیما از موافقین و مخالفین این نرم افزار دعوت نمیکند تا در پیشگاه مردم حاضر شوند و در یک فضای کاملا کارشناسی و علمی دو طرف استدلا های خود را مطرح کنند تا معلوم شود چه کسانی ازفعالیت غیر قانونی و غیر اخلاقی این پیام رسان نان میخورند .
ملتی که میتواند صنایع پیششرفته موشکی و نانو تکنولوژی داشته باشد و در لبه های دانش و تکنولوژی گام بردارد آیا نتوانسته است تا کنون با استفاده از این خیل عظیم متخصص و این حجم سنگین بودجه های سرگردان فرهنگی نرم افزاری را تولید کند که تنظیمات آن در دست اجانب نباشد ؟
امروزه سوداگران تبلیغات مسیر خود را به تلگرام هموار کرده اند و انواع کالاهای خود را در کنار هزاران عکس و فیلم غیر اخلاقی به نمایش میگذارند و هیچ سازمان دولتی نیز به روی مبارک نمی‌آورد و این در حالی است که مجاری قانونی تبلیغات از صدا وسیما گرفته تا بیلبورد های تبلیغاتی سطح شهر با کسادی مواجه هستند و هر روز بیشتر به حاشیه می روند .
در تعجب هستیم از کسانی که تا دیروز برای هر نماد غیر اخلاقی کفن پوشان به خیابان میریختند و امروزه ساکت در کنج وبسایت های خود نشسته اند و دل خوش هستند از بارگذاری چند عکس و دل نوشته ای که در سفر اخیرشان به مشهد مقدس یا کربلای معلا گرفته اند.
مهمترین استدلال و اصلی ترین مغلطه دوستان این است که اگر تلگرام فیلتر شود نرم افزار دیگری رونق میگیرد بنابر این باید با همین بسوزیم و بسازیم . از این دوستان سوال میکنیم در زمان جنگ و دفاع مقدس اگر از سوی سنگر دشمن به ما شلیک میشد ما مینشستیم و تماشا میکردیم یا به هر قیمتی بود سنگر دشمن را با آرپی جی میزدیم و دشمن مجبور میشد زحمت بکشد و سنگر دیگری بنا کند .
سنگر دشمن باید زده شودحال اگر سنگر دیگر بنا کرد این دلیل خوبی نیست که به همین سنگر های فعلی هم کاری نداشته باشیم و اجازه دهیم سنگرهای خودش را هر روز نو تر و جدید تر کند .
دوستانی که برای راه اندازی سامانه vodسر از پا نمیشناسند چرا کمی تلاش نمیکنند تا شبکه ملی اطلاعات زود تر راه اندازی شود دیگر دوستان ما در شورای عالی فضای مجازی چه کار مهم تر دیگری دارند که این چنین سلانه سلانه و از سر بی تفاوتی جلسات شورا را برگزار میکنند تا جایی که صدای همه دلسوزان انقلاب درامده است .
رهبر معظم انقلاب بارها و بارها اهمیت بحث فضای مجازی کشور را در عالی ترین سطح ممکن مورد تاکید قرار دادند و اینک بعد از چهار سال از تاسیس این شورا دوستان بیایند و بگویند در این چهار سال چه کرده اند.
در پایان مجدد متذکر میشوم با وجود صدها امتیاز و لطفی که تلگرام دارد تنها به همین دلیل که روزانه در حال پمپاژمیلیونها عکس و فیلم غیر اخلاقی به جامعه جوان کشور است باید در اسرع وقت و با کمترین تشریفات اداری فیلتر و از دسترس عموم خارج شود و همگی تلاش کنیم با استفاده از امکانات و با بهره بردن از متخصصین داخلی نرم افزاری را فراگیر کنیم که بتوانیم مانع از ورود خاطیان و مهاجمین فرهنگی شویم .تلگرام را فیلتر و شبکه بومی را سریع راه اندازی کنید.