جشن اعیاد شعبانیه در مسجد فاطمه الزهرا(س) شهر عشق‌آباد، پایتخت ترکمنستان برگزار شد.

به گزارش پرس شیعه؛ محمدجواد ابوالقاسمی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان اعلام کرد: همزمان با فرا رسیدن خجسته میلاد حضرت امام حسین(ع) و ولادت فرخنده حضرت ابوالفضل العباس(ع) و قرارگرفتن در آستانه میلاد امام سجاد(ع)، جشن اعیاد شعبانیه به همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در عشق‌آباد در مسجد فاطمه زهرا(س) این شهر برگزار شد.

در این آئین مذهبی، پیروان اهل بیت(ع)، ایرانیان و آذری‌های مقیم عشق‌آباد و کارکنان ادارات و نهادهای ایرانی شهر عشق‌آباد شرکت کرده و در فضایی معنوی ضمن ابراز لطف و ارادت به حضرت رسول اکرم(ص) فرارسیدن اعیاد شعبانیه را گرامی داشتند.

در ابتدای مراسم نماز جماعت مغرب و عشاء به امامت رایزن فرهنگی کشورمان اقامه شد و مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن کریم ادامه یافت.

هندسه ولایت‌مداری در صلوات شعبانیه ترسیم شده است

محمدجواد ابوالقاسمی با تبریک اعیاد شعبانیه و روز معلم به اهمیت صلوات شعبانیه اشاره کرد و گفت: در ماه شعبان، صلوات ویژه‌ای توصیه شده است که شامل مسائل مهمی درباره جایگاه اهل بیت(ع) و مقام ولایت است. در این صلوات ولایت‌مداری به‌خوبی تبیین شده و به تعبیر دیگر، هندسه ولایت‌مداری ترسیم شده است. البته این بحث موضوعی است فراتر از امور سیاسی و حکومتی و بحثی است عرفانی و عقیدتی که منحصر به گروه و جریان خاص سیاسی، فکری و حتی دینی و مذهبی نیست تنها با القاب گوناگون در میان مذاهب و فرق رواج دارد و دایره آن بسیار گسترده است.

وی افزود: موضوع ولایت و داشتن ولی، یک امر عقلایی است، همانگونه که برای مراقبت از بیمار به وجود یک پرستار نیاز است؛ مصداق ولایت هم با همین نگاه معنا و مفهوم پیدا می‌کند یعنی برای مراقبت از سرمایه معنوی انسان به یک ولی نیاز است. یک مجموعه برای نظارت بر سیر درمان باید وجود داشته باشد تا مسیر صحیح و درست طی شود بنابراین داشتن ولی یک امر عقلایی است.

رایزن فرهنگی کشورمان با استناد به کتاب انسان کامل از عزیز‌الدین نسفی، عارف سنی‌مذهب قرن هفتم هجری نقل کرد: کل جامعه انسانی مثل یک انسان است؛ همانگونه که انسان، عقل دارد، جامعه هم یک عقل دارد که در بالای هرم قرار دارد و به همه زیر مجموعه خود فرمان می‌دهد، از این‌رو همه مذاهب بر وجود عقل واحد اذعان دارند ولی هر کدام این بحث را بنا به تفاسیر و تعابیر خود نهادینه کرده‌اند؛ یکی مرشد می‌گوید، یکی شیخ می‌گوید، یکی قطب می‌گوید، یکی ولی، یکی امام زمان و… ولی همه بازگشت به یک نیاز روحی و معنوی پیدا می‌کند.

معرفی جایگاه اهل بیت(ع) در صلوات شعبانیه

وی در تبیین هندسه ولایت‌مداری با طرح مصادیق و مستندات متقن و همچنین ذکر فرازهایی از صلوات شعبانیه اظهار کرد: در صلوات شعبانیه جایگاه اهل بیت(ع) به‌خوبی معرفی شده است. اهل بیت به مثابه کشتی معرفی شده‌اند که در اقیانوس مواج نجات بخشند. هرکه در این کشتی سوار شد نجات پیدا می‌‌کند و هر که سوار نشد غرق می‌شود. آنها که از ولی خدا جلوتر و تندتر حرکت کنند از دین خدا خارج می‌شوند مانند خوارج دیروز و جریان‌های افراطی اسلامی در امروز و آنهایی که کند حرکت کنند و عقب بیفتند نابود می‌شوند و تنها کسانی به مقصد می‌رسند که همراه و هم دوش ولی خدا حرکت کنند.

ابوالقاسمی تصریح کرد: آنچه از سوی معمار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ه) به عنوان حکومت مبتنی بر نظریه ولایت مطرح شد و اکنون از سوی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای(مد ظله العالی) پیگیری می‌شود، یک مدل کوچکی از آن نظریه کلان است که برای کامل‌شدن آن و ایجاد آمادگی در جامعه بر تحقق ولایت مطلقه امام معصوم(ع) راه زیادی مانده است که از خداوند می‌خواهیم توفیق پیمودن این راه را نصیب ما کند.

پس از سخنرانی با توجه به حضور آذری‌زبانان، بخش‌های عمده سخنرانی به آذری ترجمه و مدیحه‌سرایی به دو زبان ترکی و فارسی اجرا شد.

در ادامه مراسم به پاس تلاش‌ها و تکریم روز معلم، سه تن از معلمان مدرسه سفارت ایران که با رایزنی فرهنگی در برنامه‌های فرهنگی همکاری داشتند با اهدای لوح و هدایا تقدیر شدند.