وزیر امور خارجه سعودی بار دیگر با طرح ادعایی واهی و بی اساس، تنش موجود در روابط این کشور با ایران را ناشی از دخالت تهران در امور عربستان و منطقه و حمایت از تروریسم دانست؛ ادعایی که عکس آن بارها اثبات شده است!.

به گزارش پرس شیعه و به نقل از روسیاالیوم، عادل جبیر ادعا کرد که هرگونه تغییر در روابط بین سعودی – ایران، مشروط به تغییر رفتارهای تهران است.

درحالی که سعودی مصدر و منبع صدور و تامین مالی تروریسم تکفیری – وهابی در منطقه و جهان بوده و متهم به حمله به سفارت ایران در بیروت و شهادت تعدادی از کارکنان این سفارتخانه است و نیز در امور داخلی سوریه و عراق دخالت می کند، بحرین را با هدف سرکوب انقلاب مردم این کشور اشغال کرده و تجاوزگری آن به یمن همچنان ادامه دارد، عادل الجبیر ادعا کرد که عربستان سعودی دست به هیچ اقدام خصمانه ای علیه ایران نزده، دیپلمات های ایرانی را ترور نکرده، سفارتخانه های این کشور را هدف قرار نداده، باند های خرابکار را علیه ایران تحریک و تامین نکرده، اقدام به قاچاق سلاح برای این باندها نکرده و برای متزلزل کردن امنیت داخلی ایران دست به هیچ اقدامی نزده است!

خاطرنشان می شود که بحران در روابط ایران – عربستان زمانی شدت یافت که دراسناد وزارت خارجه آمریکا فاش شد که ریاض و رژیم صهیونیستی از آمریکا خواسته اند تاسیسات هسته ای ایران را بمباران کند و پس از آن نزدیک به ۶۰۰ حاجی ایرانی در فاجعه منا کشته شدند و نیز به دنبال آن ریاض شیخ باقر نمر باقر النمر روحانی برجسته شیعه را اعدام کرد.

ایران پیشتر سعودی را مسئول بحران در روابط دیپلماتیک بین دو کشور اعلام کرد و محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در نامه ای به بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد، به اقدامات تحریک آمیز سعودی در قبال ایران و در عین حال بردباری و شکیبایی ایران در قبال این اقدامات خصمانه سعودی اشاره کرد.