استاد مطالعات اوراسیای مرکزی دانشگاه ایندیانا راه‌حل بحران سوریه را کشورهای منطقه و شهروندان آن‌ها، به‌ویژه مسلمانان می‌داند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از تسنیم ؛ پروفسور «جمشید چوکسی» در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل باشگاه خبرنگاران تسنیم (پویا)، مهم‌ترین بحران خاورمیانه را حضور سازمان‌های جنگ‌طلب دانست و گفت: بحران اصلی خاورمیانه در حال حاضر، سازمان‌های جنگ‌طلبی هستند که سعی دارند با اهداف سیاسی و اجتماعی خود، تعالیم اسلامی را تحریف کنند. در این میان نباید عاملی همچون افراط‌گرایی از نظرها دور بماند. در واقع افراط‌گرایی، به‌خصوص افراط‌گرایی خشونت‌آمیز باعث ایجاد شکاف میان امت اسلامی می‌شود. علاوه بر این باعث درگیری اهل سنت و شیعیان شده و حتی آستانه‌ درگیری می‌تواند دامن سایر فرقه‌های اهل سنت را نیز بگیرد. در نتیجه این افراط‌گرایی، ما باید شاهد کشورهای بی‌ثباتی مانند عراق، سوریه و لیبی باشیم و این امکان وجود دارد که احتمال حملات تروریستی به کشورهای همسایه افزایش یابد.

وی افزود: گروه‌های تروریستی مانند داعش، القاعده و گروه‌های وابسته به القاعده مانند جبهه النصره مجرمان اصلی در ایجاد این بحران هستند. آن‌ها اعمال وحشیانه‌ای را با دیگر مسلمانان و غیرمسلمانان انجام می‌دهند؛ بنابراین باید هر چه زودتر جلوی آن‌ها گرفته شود.

فارغ‌التحصیل دانشگاه هاروارد در توضیح نقش کشورهای غربی در کمک به بحران‌های خاورمیانه را فرعی عنوان کرد و گفت: کشورهای غربی می‌توانند در تهیه مواد، تدارکات، تاکتیک و مشاوره رزمی به حل بحران خاورمیانه کمک کنند. این کشورها همچنین می‌توانند به سازمان‌دهی کمک‌های سازمان ملل متحد و اجلاس صلح یاری برسانند؛ اما نباید این را از یاد برد که در نهایت، تنها این کشورهای منطقه و شهروندان آن‌ها، به‌ویژه مسلمانان هستند که می‌توانند راه‌حل نهایی را برای برون‌رفت از این بحران ارائه دهند نه کشورهای غربی مانند ایالات‌متحده آمریکا و اتحادیه اروپا؛ بنابراین شیعه و سنی باید با هم متحد و برای هدف مشترک خود منسجم شوند. باید اختلافات داخلی و ملی را کنار بگذارند و به سرکوب دشمنان اصلی خودشان مانند داعش و القاعده که عامل اصلی بی‌ثباتی منطقه و تحریف اسلام هستند، بپردازند.

وی در خصوص راه‌حل بحران سوریه گفت: در حال حاضر باید به‌گونه‌ای بحران سوریه حل شود. گزینه‌های متعددی برای حل این بحران وجود دارد. شهروندان سوری باید به مبارزه با گروه‌های تروریستی مانند داعش، جبهه النصره و دیگر تروریست‌هایی بپردازند که به‌دروغ ادعا می‌کنند که برای اسلام جهاد می‌کنند.

نویسنده کتاب «درگیری و همکاری» آتش‌بس فعلی را فرصتی برای نیروهای دولتی و مخالف داعش و النصره دانست تا در این زمان به دست آمده، به تجدیدقوا و تجهیز مجدد خود بپردازند و گزینه‌هایی مانند دستیابی به توافق و توسعه برنامه‌ صلح و آشتی را بررسی کنند.

وی به لزوم حل بحران یمن اشاره کرد و تأکید کرد: از آنجایی‌که نمایندگان حوثی، عربستان سعودی را برای انجام مذاکرات صلح فراخوانده‌اند، لذا این امر می‌تواند بهترین راه‌حل برای یمن، برای روابط ایران و عربستان و برای خاورمیانه باشد. البته به شرطی که بتوان به راه‌حلی غیرنظامی و صلح‌آمیز رسید که بر اساس آن، قدرت بین گروه‌های مختلف در یمن تقسیم شود. به عبارتی با حل این بحران می‌توان از یک جنگ نیابتی دیگر در خاورمیانه، اجتناب کرد.