وزیر امور خارجه آمریکا در هنگام ترک عربستان از نشست ویژه نمایندگان کشورش با تیم هایی از روسیه در امان و ژنو در مورد سوریه خبر داد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری فرانسه، «جان کری» با بیان این مطلب در ادامه گفت: تیم هایی از آمریکا و روسیه امشب در ژنو و امان با یکدیگر دیدار می کنند تا در مورد سوریه گفتگو کنند.

وی در مورد اینکه آیا احتمال دارد در روز دوشنبه و همزمان با آغاز دور جدید مذاکرات صلح سوریه، گروه های شورشی و دولت سوریه به صورت غیر مستقیم در ژنو با یکدیگر مذاکره کننند، این احتمال را امکان پذیر دانست.

وزیر امور خارجه آمریکا محور اصلی گفتگوهای امروز کشورش با روسیه را بررسی شکایت گروه های شورشی سوری در مورد نقض آتش بس از سوی نیروهای دولتی، اعلام کرد.

نشست های امروز در امان و ژنو در حالی برگزار می شوند که روز گذشته رویترز به نقل از مقامات سازمان ملل از بررسی طرح فدرالی شدن سوریه از سوی کشورهای غربی و روسیه خبر داده بود.

در گراش رویترز آمده بود: یک دیپلمات عضو شورای امنیت سازمان ملل که خواست نامش فاش نشود، گفته است: نه تنها روسیه بلکه برخی از کشورهای غربی نیز در حال بررسی این طرح هستند و این طرح را با استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در بحران سوریه در میان گذاشته‌اند.

این دیپلمات اضافه کرده است: مبنای این طرح حفظ یکپارچگی سوریه است، البته مدل‌های مختلفی از ساختار فدرالی وجود دارد. دربرخی از این مدل‌ها دولت مرکزی نقش بسیار بسیار محدودی دارد و اقلیم‌ها از استقلال بیشتری برخوردارند.

به گزارش رویترز یک دیپلمات دیگر عضو شورای امنیت نیز تایید کرده است که طرح تقسیم فدرالی سوریه در حال بررسی است.