مسلمان ماجراجوی اسکاتلندی، نخستین مسلمانی است که توانسته از مناطق یخ‌ده گرینلند و بزرگترین جزیره جهان در دانمارک عبور کرده و از شمال به جنوب آن برسد.

به گزارش پرس شیعه؛ به نقل از aboutislam، یک مسلمان ماجراجوی اسکاتلندی، نخستین مسلمانی است که توانسته از مناطق یخ‌ده گرینلند و بزرگترین جزیره جهان در دانمارک عبور کرده و از شمال به جنوب آن برسد.

مصطفی سلامه درباره سفر پرماجرا و خطرناکی که در این منطقه داشته به خبرنگاران گفت: من سه هفته را در این منطقه با صلح و آرامش و مراقبه و به دور از جهان متمدن و سر و صدای دنیای شلوغ گذراندم. این عمل کمک می‌کند به وضعیتی معنوی دست ‌یابیم و قدر زیبایی‌هایی را که خدا در زندگی به ما عطا کرده بیشتر بدانیم.

سلامه به همراه تیمش ا ۱ هزار و ۶۰۰ مایل در برف و یخ از شمال به جنوب گرینلند عبور کرده است. این تیم همچنین سورتمه‌ای به وزن ۱۰۰ کیلوگرم مجهز با لوازم کار را در این مسیر پرمشقت با خود حمل کرده است. در این مسیر طولانی کوهنوردان اسکیت‌سوار باید از خرس‌های قطبی دوری جسته و دمایی با نوسان شدید از چندین درجه زیر نقطه انجماد تا ۲۰ درجه سانتی گراد را تحمل می‌کردند.

سلامه درباره خرس‌های قطبی می‌گوید: خرس‌های قطبی چاشنی سفر ماجراجویانه ما بودند و ما از دور آن‌ها را نظاره می‌کردیم. خوشبختانه آن‌ها در پی شکار سیل‌ها بودند که خودشان را در زیر یخ‌ها پنهان می‌ساختند. با این حال ما مجبور بودیم شب‌ها نیز بیدار و گوش به زنگ باشیم. من شب‌های زیادی را ساعت‌ها به تماشای منطقه سپری کردم و خدا رو شکر هیچ یک از خرس‌های قطبی به سراغ تیم ما نیامدند.

مصطفی سلامه، یک مسلمان اسکاتلندی و اردنی تبار است که پیش از این نیز موفق به فتح قله اورست و هفت قله بزرگ در هر قاره و سفر به قطب شمال و جنوب بشود و جوایز زیادی را به خطر سفرهای ماجراجویانه دریافت کرده است.

جزیره گرینلند کجاست؟

جزیره گرینلند ناحیه خودگردانی از دانمارک است. این سرزمین که در آب‌های اقیانوس منجمد شمالی واقع شده محل سکونت حدود ۵۶ هزار نفر است. جمعیت آن از سکنه بومی (از تبار اسکیموها) و مهاجران دانمارکی تشکیل شده‌ است. نام گرینلند به معنی «سرزمین سبز» یا «سبزستان» است. به‌جز چند نقطه محدود که محل سکونت اهالی گرینلند است سایر مناطق این جزیره یخ‌زده و بطور کلی خالی از سکنه است. این سرزمین از نظر جغرافیایی در محیط قاره آمریکای شمالی واقع شده است اما از نظر سیاسی و فرهنگی با اروپا به ویژه کشورهای نروژ و دانمارک مراوده بیشتری دارد.

گرینلند بزرگ‌ترین جزیره غیر قاره‌ای جهان است که در شمال اقیانوس اطلس جای دارد و دریای گرینلند از مهم‌ترین دریاهای آن است. این جزیره سرزمینی سرد و خشک و دارای آب ‌وهوای قطبی است. ۸۱% رویه آن پوشیده از یخچال‌های طبیعی است. این یخچال‌ها، یخسار بزرگی را می‌سازند که پهناوری آن، در حدود ۸/۱ میلیون کیلومتر مربع است. در آب‌های پیرامون گرینلند، یخ‌کوه‌های بسیاری روی آب شناورند.