«سید احمد سادات» مدیر شبکه العالم با اشاره به سیاست های خصمانه رژیم سعودی علیه رسانه های مقاومت، گفت: سعودیها با این سیاست ها هرگز موفق به خاموش کردن صدای مقاومت نخواهند شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری مهر ـ گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: شورای همکاری خلیج فارس با محوریت رژیم سعودی پس از درج نام حزب الله لبنان در لیست گروه های تروریستی این شورا، علیه رسانه های حامی محور مقاومت نیز به پا خواسته و هرگونه تعامل با این رسانه ها را ممنوع اعلام کرد. رژیم سعودی و متحدان منطقه ای و جهانی آن همواره در راستای پیشبرد اهداف خود سیاست های خصمانه ای را علیه رسانه های مقاومت در پیش گرفته اند. در همین ارتباط خبرنگار مهر گفتگویی را با «سید احمد سادات» مدیر شبکه العالم انجام داده است که مشروح آن از نظر می گذرد؛

*به نظر شما علت اصلی اقدام شورای همکاری خلیج فارس به ویژه رژیم سعودی در درج نام حزب الله لبنان در لیست گروه های تروریستی این شورا چه بوده است؟

عربستان سعودی پس از متحمل شدن شکست های متعدد در جبهه های مختلف از سوریه گرفته تا یمن و عراق و همچنین ناکامی هایی که در لبنان با آنها مواجه شد، تصمیم گرفت سیاست های خود علیه محور مقاومت به ویژه حزب الله لبنان را تشدید کند.

در سوریه طی حدود ۳ ماه گذشته شاهد تحقق دستاوردهای بزرگی در عرصه میدانی سوریه بودیم؛ دستاوردهایی که هم پیمانان دولت دمشق نیز نقش بسزایی در تحقق آنها داشتند. در یمن نیز طی یک سال گذشته عملا عربستان سعودی موفق نشده به اهدافی که از ابتدا در تجاوز به این کشور ترسیم کرده بود، دست پیدا کند.

در خصوص تحولات عراق نیز حمایت های مالی و تسلیحاتی رژیم سعودی از گروه های تروریستی ـ تکفیری برای مقابله با ارتش و حشد الشعبی کارساز نبود. بنابراین پروژه رژیم سعودی در عراق نیز به نوعی با شکست مواجه شد.

در عرصه تحولات لبنان نیز پس از مدت ها عربستان سعودی نتوانست دیدگاه خود را که همواره از طریق جریان ۱۴ مارس اعمال می کرد، به لبنان تحمیل کند. عربستان سعودی در همراه کردن حکومت لبنان با خود با شکست جدی مواجه شده است.

بنابراین، عربستان سعودی به دلیل شکست های پی در پی که متحمل شد، در صدد انتقام جویی از محور مقاومت برآمد و با توجه به اینکه قادر به انتقام جویی از جمهوری اسلامی به عنوان حلقه قوی زنجیره محور مقاومت نبود، به سراغ حزب الله لبنان رفت و در شورای همکاری خلیج فارس تصمیمی علیه این گروه اتخاذ شد. در واقع این تصمیم نتیجه همگرایی میان رژیم سعودی، رژیم صهیونیستی، آمریکا و برخی کشورهای منطقه بود که به نحوی حزب الله لبنان را تحت فشار قرار بدهند.

بر همین اساس، مقامات رژیم سعودی تصور می کردند که می توانند با اتخاذ تصمیماتی علیه حزب الله لبنان، انتقام شکست های متعدد خود در عرصه های مختلف منطقه ای را بگیرند.

*همانگونه که می دانید، طی سال های گذشته پخش بسیاری از شبکه های محور مقاومت از ماهواره «عرب ست» متوقف شد. به نظر شما سیاست های خصمانه مثلث سعودی، تل آویو و واشنگتن تاکنون تأثیر منفی بر روند اطلاع رسانی در خصوص تحولات منطقه از سوی رسانه های مقاومت داشته است؟

همانطور که می دانید قطع پخش شبکه های محور مقاومت از ماهواره های عربی و غربی مسأله جدیدی نیست. پخش شبکه العالم از حدود ۶ سال گذشته از ماهواره های «عرب ست» و «نایل ست» قطع شده است. در واقع پس از جنگ رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه در سال ۲۰۱۰ پخش شبکه العالم از ماهواره سعودی قطع شد.

با وجود گذشت بیش از ۶ سال از قطع پخش شبکه العالم در ماهواره های عرب ست و نایل ست، نه تنها این شبکه مخاطبان خود را از دست نداده است، بلکه بر شمار مخاطبان العالم افزوده شده است. درست در نقطه مقابل، شمار مخاطبان شبکه های حامی سیاست های رژیم سعودی مانند العربیه و الجزیره به شدت کاهش پیدا کرده است.

در هر صورت، سیاست های خصمانه علیه رسانه های مقاومت ممکن است در برخی موارد این رسانه ها در کشورهای منطقه را تحت فشار قرار دهد، اما تحت هیچ شرایطی این فشار به خاموش شدن صدای حق و حقیقت منجر نخواهد شد. از سوی دیگر، حساسیتی که سعودیها و حامیان آنها نسبت به رسانه های مقاومت به وجود آورده اند، موجب افزایش مخاطبان این رسانه ها شده و توطئه آنها بدین صورت نقش بر آب شده است.

سیاست های خصمانه سعودیها و حامیان آنها نه تنها علیه شبکه العالم، بلکه علیه شبکه سحر، شبکه المنار و همچنین المیادین اتخاذ شده است. تجربه نشان داده است که این سیاست ها تأثیر بسزایی در عملکرد رسانه های مقاومت نداشته و نخواهد داشت.

*«عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن اخیرا به صورت رسمی و علنی خواستار مقابله جدی با رسانه هایی همچون العالم، المسیره و المیادین شده است. به نظر شما چه عاملی موجب شده تا شخصی مانند منصور هادی تا حدی از نقش رسانه های مقاومت برآشفته شود که رسما خواستار مقابله با این رسانه ها شود؟

پس از تجاوز آشکار عربستان سعودی و متحدان آن به یمن شاهد وضعیت انسانی بسیار وخیم در این کشور هستیم. تجاوز رژیم سعودی به یمن یک تجاوز همه جانبه است، چراکه شاهد هستیم مردم این کشور از زمین، دریا و هوا محاصره هستند. علاوه بر این، مردم یمن از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز محاصره هستند، چراکه این شورا اعطای تسلیحات به مردم یمن برای دفاع از خود را ممنوع اعلام کرده و تمام قد از عربستان سعودی حمایت می کند.

از سوی دیگر، رسانه های مختلف بین المللی از جمله رسانه های صهیونیستی ـ غربی و برخی رسانه های منطقه از تجاوز رژیم سعودی به یمن حمایت کرده و تحولات مربوط به این تجاوز را سانسور کرده و می کنند و به نوعی واقعیت ها را به صورت وارونه جلوه می دهند. در طرف مقابل، رسانه های محور مقاومت برای مقابله با این رسانه ها برخواستند و همین مسأله موجب شد تا افکار عمومی جهان تا حدود زیادی از جنایات رژیم سعودی و متحدان آن در یمن مطلع شوند.

بنابراین، با توجه به نقشی که رسانه های مقاومت در برملا ساختن توطئه آمریکایی ـ صهیونیستی ـ سعودی علیه مردم یمن و محور مقاومت در منطقه انجام دادند، بسیار طبیعی است که افرادی مانند منصور هادی در قبال این مسأله موضع گرفته و خواستار ایجاد محدودیت برای رسانه های مقاومت شوند.

*عربستان سعودی از یک سو از رسانه های تحت الحمایه خود به عنوان یک سلاح برای پیشبرد اهدافش بهره می برد و از سوی دیگر، سیاست «بستن دهان ها» را در قبال رسانه های مقاومت در پیش گرفته است. سیاست های دوگانه سعودیها در تعامل با رسانه ها را چگونه ارزیابی می کنید؟

بدون شک، نقش رسانه ها در سیاست بین الملل و دیپلماسی عمومی و همچنین در بحران ها و درگیری های منطقه ای، نقش بی بدیلی است. این بدان معناست که تأثیر رسانه ها در برخی از موارد بسیار بیشتر از تأثیر دیگر دستگاه ها در ساختار نظام بین الملل است. بنابراین کاملا طبیعی است که عربستان سعودی از رسانه های طرفدار سیاست این رژیم حمایت کامل انجام دهد.

هم اکنون بیش از ۷۰ درصد از رسانه های عربی موجود در منطقه یا به صورت مستقیم و یا به صورت غیرمستقیم وابسته به عربستان سعودی هستند. بنابراین عربستان سعودی از منظومه رسانه ای همسو با سیاست های خود که در منطقه ایجاد شده است، به منظور پیشبرد اهداف خود استفاده می کند. در مقابل، سیاست سعودی مبتنی بر تضعیف رسانه های جبهه مقابل یعنی جبهه مقاومت است. ما این سیاست را در نزد رژیم صهیونیستی و همچنین دولت های غربی شاهد هستیم که به حمایت از رسانه های حامی خود پرداخته و با رسانه های مخالف خود نیز برخورد می کنند.

*به نظر شما عربستان سعودی تا چه سطحی سیاست های خصمانه خود علیه رسانه های وابسته به محور مقاومت را تشدید خواهد کرد؟

همانگونه که پیشتر اشاره کردم از حدود ۶ سال گذشته پخش شبکه العالم از ماهواره های «عرب ست» و «نایل ست» قطع شده است. در طول این مدت، عربستان سعودی و متحدان آن هزینه های رسانه های مقاومت را افزایش دادند. اگر بگوییم اقدامات عربستان سعودی، کشورهای مرتجع عربی و کشورهای غربی علیه رسانه های مقاومت بی تأثیر بوده است، به نظر نمی رسد که چنین سخنی با واقع منطبق باشد.

با این حال، سیاست های خصمانه علیه رسانه های مقاومت در سیگنال رسانی این رسانه ها و ارتباط آنها با مخاطب و افکار عمومی کشورهای عربی و همچنین افکار عمومی جهان هیچ تأثیر منفی نگذاشته است و بالعکس در بسیاری از موارد موجب افزایش استقبال از رسانه های مقاومت نیز شده است، چراکه با اتخاذ سیاست های اینچنین افکار عمومی تحریک می شوند تا بدانند این رسانه ها (رسانه های مقاومت) چه پیامی داشتند که مورد هجمه گسترده قرار گرفتند.

بر همین اساس، طبق نظرسنجی ها و افکارسنجی های انجام شده و همچنین ارتباطاتی که به صورت میدانی توسط خبرنگاران و سیاسیون برقرار شده است، شاهد هستیم که اقبال به شبکه العالم و همچنین شبکه هایی مانند «المسیره» به عنوان شبکه حامی انصارالله در یمن افزایش پیدا کرده است.

مثلث سعودی ـ صهیونیستی و آمریکایی به فشارهای خود علیه رسانه های مقاومت ادامه می دهند تا از این طریق هم هزینه های این رسانه ها را بالا برده و هم مشکلاتی را در مسیر همکاری و تعامل با این رسانه ها به وجود آورند.

ممکن است آنها تا حدودی در این زمینه ها برای رسانه های مقاومت دردسرساز شوند اما در عمل نخواهند توانست صدای رسانه های مقاومت را خاموش کنند. سیاست های آنها در این خصوص نه تنها با موفقیت رو به رو نخواهد شد، بلکه نتیجه معکوس نیز خواهد داد. اخیرا نیز شاهد کاهش اقبال به سمت شبکه هایی نظیر العربیه و الجزیره بوده که بسیاری از مخاطبان آنها به رسانه های مقاومت روی آوردند.