قم – یکی از مراجع تقلید بر لزوم مقابله با جریان‌های کاذب در عرصه مهدویت تأکید کرد و گفت: جداسازی خرافات از مسایل مهدویت کار آسانی نیست، زیرا برخی با این افکار خرافی زندگی می‌کنند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در دیدار مدیران موسسه آینده روشن، گفت: در خصوص مسایل مربوط به مهدویت، دو سلسله بحث وجود دارد، نخستین آن، تکمیل و بیان مدارک و دوم، مقابله با سوءاستفاده‌ها از این جریان است.

وی افزود: از صدر اسلام، سوء استفاده‌هایی از مهدویت صورت گرفته؛ افرادی در زمان ائمه(ع) چنین مسئله‌ای را در خصوص اسماعیل فرزند امام صادق(ع) بیان کردند.

استاد سطوح عالی حوزه بیان کرد: امروزه سیاست بازان حس کردند که مهدویت، ابزار مناسبی برای سوء استفاده است و در همین زمینه فرقه‌ای را ایجاد کردند و توانستند حتی پیروانی را نیز برای این گروه ایجاد کنند.

وی اظهار کرد: در تدوین قانون اساسی نیز همین مسئله به وجود آمد و یک فرقه ضاله مدعی شد که ما را نیز باید در کنار سه مذهب اقلیت رسمیت بدهید که نشان می‌دهد که آن‌ها چقدر جسور شده‌اند.

آیت الله مکارم شیرازی گفت: نکته دیگر آن است که آنچه که مربوط به حضرت مهدی(عج) است، پیش از ظهور، علائم و نشانه‌ها به صورت مسلم آمده، ولی در این خصوص که پس از ظهور چه اتفاقاتی رخ می‌دهد، هنوز پژوهش‌های زیادی در این زمینه انجام نشده است.

وی افزود: زندگی عصر مهدوی و رجعت و عمر امام زمان(عج) و… از مسایلی است که امروزه جزو مسایل مبهم است و در این زمینه باید بررسی‌های بیشتری انجام شود.

این مرجع تقلید بیان کرد: در این زمینه باید با احتیاط قدم برداشت، زیرا باید این راه کم نور را با احتیاط روشن کرد تا آسیبی متوجه این فرهنگ نشود.

وی اظهار کرد: مسایل مهدویت، غیر از مدعیان کاذب، آمیخته با خرافاتی نیز شده و جداسازی خرافات کار آسانی نیست، زیرا برخی به این خرافات دل بسته‌اند و با آن فکر‌ها زندگی می‌کنند.

آیت الله مکارم شیرازی گفت: نکته دیگر آن است که متأسفانه فرهنگ دانشگاهی به فرهنگ حوزوی منتقل می‌شود؛ فرهنگ دانشگاهی از فرهنگ غرب گرفته شده و این فرهنگ به مسایل مادی متکی گردبده است؛ نباید اجازه دهیم که مسایل علمی در حوزه، از رنگ حوزوی فاصله بگیریم.

وی افزود: تفسیر نمونه را طی ۱۵ سال نوشتیم، ولی یک ریال نیز به یک طلبه ندادیم، ولی امروز برای چند صفحه پژوهش به شکل کلمه‌ای حساب و کتاب می‌کنند و پژوهشگران با این شکل می‌خواهند کار کنند که این نوع تفکر مشکلات بسیاری برای فعالان این عرصه ایجاد کرده است.

استقلال معنویت حوزه حفظ شود

این مرجع تقلید با بیان اینکه باید کاری کنیم که استقلال معنویت حوزه حفظ شود،‌ گفت: در عین تأمین زندگی‌ها، باید مسایلی چون قصد قربت را به عنوان اصل در جامعه نهادینه کنیم؛ کارهایی که با قصد قربت انجام می‌شود سرعت و برکت گسترده‌ای دارد.

وی اظهار کرد: فعالان حوزوی باید به دنبال کیفیت بیشتر باشند تا کمیت؛ باید در نشریات علمی حوزوی وسواس به خرج داد تا این کتاب با کیفیت عالی منتشر شود تا کسی نتواند از آن سواستفاده کند.

آیت الله مکارم شیرازی گفت: برنامه‌های فاخر دینی باید در قم برگزار شود، در این صورت فضلا و مراجع در این همایش‌ها شرکت می‌کنند، لذا بهتر است همایش‌های بین المللی قرآنی و مهدوی و… هم در همین راستا در قم برگزار شود.