«عبدالعال القناعی» سفیر کویت در لبنان با هشداری شدید اللحن از اتباع این کشور خواست، لبنان را فورا ترک کنند و به این کشور برنگردند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از پایگاه خبری «لبنان دبایت»، این درخواست سفیر کویت بعد از آن صورت گرفت که وی از طرف مقامات امنیتی لبنان با خبر شد که سومین شهروند کویتی به نام «صلاح بوالبنات» ۴۸ ساعت بعد از دو شهروند کویت به نامهای «حسین النصار» و «نبیل بن یمین الغریب» ترور شده است.

این دو شهروند کویتی دو روز قبل در محله «الکحاله» به دست دو شهروند سوری به قتل رسیده بودند، و قاتلان بازداشت شده‌اند.

به گفته مقامات پلیس لبنان، هدف این دو فرد بازداشت شده از این قتل دزدی بوده است.

القناعی افزود: سفارت کویت برای تحقیق در خصوص جزئیات این جنایت و پیگیری‌ آن با مسئولان امنیتی لبنان همکاری دارد.

سفیر کویت گفت، درخواست ترک فوری لبنان به دلیل شرایط امنیتی سخت و اضطراری لبنان است.

پیشتر، سفارت کویت در بیروت نیز در پی هشدار عربستان درباره سفر به لبنان از اتباع کویتی خواست تا لبنان را ترک و از سفر به این کشور خودداری کنند (جزئیات بیشتر).

عربستان سعودی بعد از لغو وعده‌ کمک‌های نظامی خود به ارتش و نیروهای امنیتی لبنان، از اتباع خود خواست به لبنان سفر نکنند؛ اقدامی که کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به تبعیت از عربستان سعودی و در راستای فشار آوردن به حزب الله در داخل لبنان تکرار شد.

کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در توجیه این اقدام خود، گفتند «بیم آن داریم که علیه اتباع ما در این کشور سوء قصد شود؛ چرا که وضعیت امنیتی در لبنان مطلوب نیست».

این کشورها، به این نیز بسنده نکرده و در اقدامی حزب الله را هم در سطح شورای همکاری خلیج فارس و هم در اتحادیه عرب تروریست خواندند و حتی اعلام کردند کسانی که با حزب الله در ارتباط باشند تروریست و تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

برخی کارشناسان می‌گویند که به نظر می‌رسد ترور سه تن از اتباع کویت در لبنان، آن‌ هم در عرض سه روز، در ادامه سریال اقدامات خصمانه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و در رأس آن‌ها عربستان سعودی برای تخریب وجهه مقاومت حزب الله در لبنان و توجیه افزایش فشارها بر گروه مقاومت باشد.