قم – دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب با بیان اینکه سند ۲۰۳۰ یونسکو در تعارض با هویت فرهنگی کشور است، گفت: تبعیض جنسیتی که در این سند مطرح‌شده عین ظلم به زن است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت الله محسن اراکی در نشست علمی بررسی ابعاد تهاجم اسناد بین المللی و استحاله هویت اسلامی ایرانی با محوریت سند ۲۰۳۰  که در سالن همایش‌های دانشگاه معارف اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: ما در جامعه اسلامی ایران از فرهنگ و اندیشه ژرفی برخوردار بوده و در عرصه‌های گوناگون دینی و فرهنگی حرف فراوانی داریم که این حرف‌ها را بگوییم و بگذارند که بگوییم تا به گوش دنیا برسد، قطعاً کسانی که کمترین انصافی داشته باشند در برابر آن تعظیم می‌کنند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: ما از دولتمردان این انتظار را داریم که راه را برای اندیشمندان حوزوی باز کنند تا بتوانند این اندیشه‌های ژرف دینی و معرفتی را در عرصه‌های مختلف علوم بسط و گسترش دهند و جهانیان را با معارف اسلامی آشنا سازند.

آیت الله اراکی تصریح کرد: یکی از مشکلات ما در مدیریت کشور کم انگاری داشته‌های خود است، ما باید از غفلت بیرون آییم و آن میراث کهن اسلامی را به عنوان یک تمدن مترقی به گوش جهانیان معرفی کنند چرا هیچ ملتی در قرآن کریم مورد تجلیل قرار نگرفته‌اند جزء ایران اسلام و ما باید به این خودباوری برسیم.

جایگاه ایرانیان در تشکیل تمدن نوین دنیا بسیار ارزشمند است

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به سند تحولی آموزش و پرورش نوشته شده در یونسکو گفت: آنچه که در سند ۲۰۳۰ قید شده است در بسیاری از موارد در تعارض با هویت فرهنگی کشور است و دولت ملزم است که تمام بندهای آن را اجرا کند.

آیت الله اراکی با انتقاد از دست اندرکاران این سند اظهار داشت: جامعه اسلامی ما دارای فرهنگ ژرف و پرباری است که اگر اجازه نشر آن را بدهند گوش‌های شنوایی فراوانی برآن وجود دارد و در برابر آن تعظیم خواهند کرد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب با بیان اشارات قرآنی و روایات معصومین(ع) بر علم و وسعت اندیشه ایرانیان تصریح کرد: جایگاه ایرانیان در تشکیل تمدن نوین دنیا بسیار ارزشمند است و تنها ملتی که توانایی ساخت تمدن نو را در جهان کنونی دارد اندیشمندان دینی ایرانی است.

وی با انتقاد از برخی بندهای سند ۲۰۳۰ خاطرنشان کرد: در متون دینی ما برابری انسان‌ها در حقوق انسانی کاملاً مورد پذیرش است، اما معنای برابری جنسیتی که در این سند مطرح‌شده است بزرگ‌ترین ظلم در حق زن است، زیرا بدون توجه به خصوصیات و ویژگی‌های خلقت دو نوع توقع انجام امور مشترک از دو جنس را دارد.

زنان امروز در جامعه غرب وضع تأسف باری دارند

آیت الله اراکی با بیان وضع اسف‌بار زنان در جوامع غربی تأکید کرد: زنان امروز در جامعه غرب وضع تأسف باری دارند و زنان غربی تنهاست و رابطه بین مادر و فرزند بسیار تلخ و سست شده است.

وی ادامه داد: عمر زن در جامعه غربی قریب به ۲۵ سال است و بعد از اینکه توانایی بهره‌برداری از او تمام می‌شود زن در غرب نیز تنها می‌شود که احساس تنهایی زن امروز غربی در طول تاریخ بی‌نظیر است.

آیت الله اراکی با انتقاد از سند ۲۰۳۰ تأکید کرد: به کرار تصریح‌شده که این سند یک سند به‌هم‌پیوسته است که باید تمامی بندهای آن به‌کلی اجرا شود و هیچ‌کدام از آن‌ها به‌تنهایی قابل‌اجرا نبوده و در اجرا قابل‌تغییر و تبدیل نیست.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از بندهای این سند با اصول و مبانی اعتقادی و فرهنگی جامعه ما در تعارض کامل است اما هدف غرب در این سند تغییر هویت دینی و ارزشی ایرانیان به فرهنگ منحط و بدون حساسیت است.

هویت جامعه ما رضوی و عاشورایی است

آیت الله اراکی با اشاره به هویت مذهبی جامعه ایرانی گفت: هویت جامعه ما هویت رضوی است و هویت ملت ما عاشورایی است و بزرگ‌ترین نمود هویت یک جامعه در غم‌ها و شادی‌های آن ملت مشخص می‌شود.

وی با بیان خاطره‌ای از آیت‌الله سیستانی خاطرنشان کرد: قانون اساسی هر کشوری باید بر اساس هویت آن کشور تنظیم شود و ما امروز با وجود این اندازه از منابع غنی هویتی از دانشگاه‌ها و اندیشمندان گله‌داریم که برای کشف این هویت سرشار تلاش چندانی نمی‌کنند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب یادآور شد: علت برخی از معضلات جامعه به خاطر این است که ما هویت ایرانی و اسلامی را برای مردم جامعه تعریف نکرده‌ایم و صرفاً چشم امیدمان به غرب است که آن‌ها برای ما بیابند چاره‌اندیشی کنند.

عضو جامعه مدرسین با بیان اینکه پدیده راهپیمایی اربعین یک نمونه بارز هویت‌ساز است، افزود: مردم جامعه ما پایبند به اصول و مبانی دینی هستند و این وظیفه حوزه‌های علمیه است که باید از این ظرفیت عظیم باور مردمی برای تشکیل هویت ایرانی اسلامی بهره‌برداری کنند، چراکه ما در متن منابع دینی خودمان برای هر مسئله‌ای حرف برای گفتن داریم.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب با بیان علل پیشرفت جوامع غربی در عرصه‌های مختلف تأکید کرد: ما به‌اندازه آن‌ها کار نکرده‌ایم و به‌اندازه تلاش‌های آن‌ها تلاش نکردیم و با مقداری تفحص و تحقیق می‌شود ده‌ها سند اسلامی سازگار با هویت ایرانی اسلامی ارائه دهیم.

سند ۲۰۳۰ هویت دینی جامعه را هدف گرفته است

وی با اشاره به مهم‌ترین مشکلات موجود در سند ۲۰۳۰  تصریح کرد: تبعیض جنسیتی که در این سند مطرح‌شده است در بسیاری از موارد عین ظلم به زن است و یکی دیگر از موارد بند تبعیض جنسیتی اختلاط کامل دانش آموزان در تمامی اماکن و آموزش‌هاست که هویت دینی جامعه را هدف گرفته است.

آیت الله اراکی ادامه داد: معنای برابری این است که هر چیزی در جای درست خود قرار بگیرد و چیزی در غیر از جای حقیقی خود قرار نگرفته و حقی از هیچ فردی ضایع نشود و برابری به این معنا که زنان دقیقاً همان کارهایی را انجام بدهند که مردها انجام می‌دهد و این دقیقاً در جهت توهین و ظلم به زن است چرا که خصوصیات و خواسته‌های فطری دو طرف باهم تفاوت است.

وی با بیان اینکه طبق این سند اجرای بندهای آن الزامی است، گفت: در این سند لفظ ملزم شدن دولت قیدشده است و دولت ملزم است به طور مداوم از نحوه اجرا و پیشرفت خواسته‌های سند به مجامع بین‌المللی خواسته‌شده است.

استاد حوزه علمیه  ادامه داد: امروز حوزه و دانشگاه باید با کارهای پژوهشی و تحقیقاتی در برابر نقشه شوم استکبار ایستادگی کنند و در مقابل هجمه‌های آنان نه تنها راه علاج پیدا کنند بلکه نسبت به ترویج و تبلیغ داشته‌های دینی و اسلامی اصیل خود به صورت شبانه روزی تلاش کنند.