دانشمندان از کشف لایه ای ناشناخته در دل جبه زمین خبر می دهند که می تواند تعریف های تازه ای در زمین شناسی به همراه داشته و توضیحی برای زمین لرزه های مرموز باشد.

به گزارش پرس شیعه، به نقل از پایگاه علمی – خبری ساینس الرت، برای نخستین بار گروهی از دانشمندان موفق به کشف لایه ای اضافی از صفحات تکتونیکی پنهان در جبه زمین شده اند که در زیر شرق آسیا واقع است.

این کشف جدید می تواند توضیحی قانع کننده برای رشته زمین لرزه های مرموزی باشد که در حد فاصل فیجی و استرالیا روی می دهد.

دانشمندان برای این منظور اقدام به تصویربرداری از بخشی از توده های زمین در زیر جزیره کوچک تونگا کرده اند. این جزیره در اقیانوس آرام یعنی جایی که تقریبا تمام زمین لرزه های عمقی زمین روی می دهد واقع شده است.

جان وو از زمین شناسان دانشگاه هوستون به روزنامه گاردین می گوید: اساسا ۹۰ درصد زمین لرزه هایی که در عمق زمین یعنی در عمق بیش از ۵۰۰ کیلومتری زمین در محدوده جزیره تونگا روی می دهد

جبه زمین لایه عظیمی از صخره های سفتی است که حدود ۳ هزار کیلومتر ضخامت دارد. تحقیقات دانشمندان نشان می دهد این لایه شبیه یک مایع ضخیم و غلیظ در زیر پوسته زمین یعنی لایه ای که روی آن زندگی می کنیم در حال حرکت است.

زمانی که جبه حرکت می کند، پوسته نیز به همراه آن حرکت کرده و این دقیقا همان فرآیند طبیعی است که تحت عنوان حرکت صفحات تکتونیکی شناخته می شود.