همزمان با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، بزرگ ‌ترین محفل قرآنی در سطح بقاع متبرکه با حضور مردم روزه دار، زائران و مجاوران آستان مقدس حضرت محمد هلال بن علی (ع) در آران و بیدگل آغاز شد.

به گزارش پرس شیعه، آیین ملی جزءخوانی قرآن کریم در آستان مقدس حضرت محمد هلال بن علی (ع) با همکاری  شبکه قرآن ومعارف سیما به صورت زنده، از این  شبکه پخش شد.

برنامه  جزء خوانی قرآن کریم جنوب کشور هر روز از بعد از اقامه نماز صبح با حضور زائران و علاقه مندان به خاندان نبوت در صحن اعظم آستان مقدس حضرت محمد هلال بن علی (ع) برپا می شود که شرکت برای تمامی زائران و مجاوران در این برنامه آزاد است .

در این مراسم جزءخوانی که بیش از ۴۰۰ نونهال و نوجوان حضور دارند، قاریان برجسته استانی و کشوری به قرائت قرآن کریم می پردازند.

سید جواد تکیه، مدیر اجرایی آستان مقدس حضرت محمد هلال بن علی (ع) در حاشیه این آیین ملی با اشاره به اینکه در آیین ملی جزء خوانی حرم مطهر ۱۲۰ نفر از مجموعه خادمین افتخاری حرم مطهر و دست اندر کاران رسانه ملی به مدت ۳۰ روز فعالیت می کنند خاطر نشان کرد: حضور نوجوانان در این آیین جزء خوانی سحرگاهی از امتیازات ویژه جزء خوانی این حرم مطهر است و در سال گذشته بیش از ۴۰ درصد حاضران در این آیین از نوجوانان بودند که این نوید بخش انس آینده سازان این مرز و بوم با قرآن کریم در شهر نمونه قرآنی آران و بیدگل است.

وی به برخی برنامه های جانبی حرم مطهر در این مراسم اشاره کرد و افزود: آیین جزء خوانی امسال نیز همانند سال گذشته بمنظور پیوند قرآن با شهدا در هر روز ماه مبارک رمضان به نام ۱۰ شهید مدفون در گلزار شهدای حرم مطهر نامگذاری می شود و حاضران ثواب قرائت قرآن را به روح این شهدا تقدیم و پس از پایان قرائت هر جزء، با شاخه های گل به آنان ادای احترام می کنند و تا پایان این آیین در مجموع به ۳۱۳ شهید مدفون در حرم مطهر ادای احترام می شود.

تکیه افزود: پخش زنده اذان صبحگاهی با حضور قاریان بین المللی، اقامه نماز جماعت صبح و برنامه های مختلف فرهنگی هنری همچون مسابقات فرهنگی، قرآنی، مسابقه نقاشی قرآنی کودکان، دل نوشته و مسابقه از متن وصیت نامه شهدا نیز برای حاضران در مراسم اجرا می شود.

شهرستان آران و بیدگل به دلیل فعالیت‌های شاخص قرآنی در سال‌های اخیر، از سوی نهادهای رسمی به‌عنوان شهر نمونه قرآنی کشور معرفی شده است. این شهرستان در شمالی ترین نقطه استان اصفهان، یکصد کیلومتری شهر مقدس قم و ۶ کیلومتری شهرستان دارالمؤمنین کاشان واقع شده است.