مفتی شهر دی‌دیموتیخس یونان دردیدار رایزن فرهنگی ایران گفت: در این زمان وحدت بین امت اسلامی از هر زمان دیگری ضروری‌تر است و ایران در این راستا برنامه‌ها و فعالیت‌های ارزشمندی را انجام می‌دهد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از اداره‌کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، علی‌محمد حلمی، رایزن فرهنگی ایران در یونان حمزه عثمان، مفتی شهر دی‌دیموتخیس یونان، در محل مفتی‌گری این شهر دیدار و درباره نحوه توسعه همکاری‌های مذهبی و علمی بحث و تبادل نظر کرد.

در این دیدار ابتدا حمزه عثمان، گزارشی از سفر اخیر خود به ایران و شرکت در مراسم افتتاحیه «مشهد پایتخت فرهنگی جهان  اسلام ۲۰۱۷» ارایه داد.

وی در ادامه با اشاره به ضرروت وحدت بین امت اسلامی برای فائق آمدن بر مشکلات جهان اسلام گفت: در این زمان وحدت بین امت اسلامی از هر زمان دیگری ضروری‌تر و با اهمیت‌تر است و جمهوری اسلامی ایران در این راستا برنامه‌ها و فعالیت‌های ارزشمندی را انجام می‌دهد.

حمزه عثمان در ادامه با ارایه گزارشی از عملکرد مفتی‌گری شهر دی‌دیموتخیس گفت: ما در حد توان تلاش می‌کنیم که مسایل اسلام را در میان جوانان زنده نگهداریم و از این رو شاهد برپایی کلاس‌های تدریس دروس دینی و آموزش قرآن در مدارس مسلمانان و گاهی هم برگزاری کلاس‌های ویژه هستیم. همچنین به تعمیر و مرمت آثار اسلامی می‌پردازیم و با دولت یونان رابطه خوبی داریم.

در ادامه علی‌محمد حلمی نیز با اشاره به مسئولیت خطیر رهبران ادیان توحیدی و به خصوص رهبران جهان اسلام، گفت: امروز رهبران دینی و مسلمانان در تربیت فرزندان امت اسلامی دارای وظایف سنگینی هستند و باید تلاش کنند تا هویت فرهنگی و مذهبی خود را حفظ و آن را به فرزندان خود منتقل کنند.

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه با اشاره به ضرورت حضور مسلمانان شمال یونان در صحنه بین‌المللی و اجتماعات مسلمانان نیز گفت: باید ترتیبی اتخاذ شود که مسلمانان شمال یونان در برنامه‌های بین‌المللی جهان اسلام حضور فعال داشته باشند و از این رو آماده هستیم که پذیرای اندیشمندان و دست‌اندرکاران امور دینی در برنامه‌هایی همچون مسابقات بین‌المللی  قرائت و حفظ قرآن کریم باشیم، نسبت به اعزام قاری و مدرس برای آموزش قرآن کریم در مدارس یونان اقدام کنیم، کتاب‌های مورد نیاز جامعه مسلمانان شمال یونان را در اختیار آنان قرار دهیم.

حلمی در ادامه افزود: متأسفانه گروه‌های تروریستی با حمایت آمریکا و برخی کشورهای غربی و تعدادی از کشورهای عربی منطقه به اقدامات جنایتکارانه علیه برادران اسلامی خود دست می‌زنند و رفتار زشت خود را  متأسفانه به نام مقدس اسلام انجام می‌دهند که به چهره مقدس اسلام که دین رحمت و محبت است در سطح بین‌المللی لطمه می‌زنند.

رایزن فرهنگی کشورمان در یونان همچنین گفت: با وجود چنین شرایطی وظایف مؤمنان و مسئولان دینی برای نشان دادن چهره واقعی اسلام بسیار سنگین است؛ زیرا این گروه‌های تروریستی هیچ ارتباطی با اصل اسلام ندارند و خطر بزرگی برای جهان اسلام و زندگی مسالمت‌آمیز پیروان ادیان الهی محسوب می‌شوند که باید با رایزنی و همکاری اندیشمندان دینی و دانشگاهی با این پدیده شوم مقابله کرد و اجازه نداد که چهره مقدس اسلام و ادیان الهی در افکار عمومی مخدوش شود.