رئیس سازمان اوقاف در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بین وزارت راه با اشاره به اینکه بیش از ۱۲۰۰ واحد درمانی و ۱۳۳ بیمارستان موقوفه در کشور داریم، گفت: اوقاف سهم بزرگی در اقتصاد دارد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت الاسلام والمسلمین  محمدی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف  در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان اوقاف و امور خیریه در این وزارتخانه  با اشاره به اینکه بیش از ۱۲۰۰ مجموعه درمانی و ۱۳۳ بیمارستان موقوفه در کشور داریم، گفت: موقوفات درمانی وبهداشتی  بیش از مراکز دولتی خدمات درمانی ارائه می‌دهد اما راجع به آن چیزی در رسانه ها  به مردم  گفته نمی شود.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه  در خصوص جایگاه امامزادگان اظهار داشت: در کشور بیش از ۸ هزار بقعه متبرکه وامامزاده  داریم، وبر اساس گزارش‌های  دریافتی  بیش از ۴۰ میلیون نفر بار زایر ومسافر در ایام نوروز  از بقعه‌های متبرکه در کشور بازدید کرده اند که  پس این بقعه‌ها می‌تواند یک محور گردشگری در کشور محسوب شود.

حجت الاسلام محمدی گفت: در سطح کشور عدد قابل توجهی از کتابخانه ها و مدارس و دانشگاه‌هاو حوزه های علمیه  وقفی هستند واینها  سرمایه قابل توجهی در کشور ایجاد کرده‌اند و علی‌رغم اینکه در دوره پهلوی به این وقف و سرمایه جفا شد، اما خوشبختانه مردم  پس از پیروزی انقلاب به خوبی از وقف حمایت کرده و آن را محترم می شمارند.

حجت الاسلام محمدی با تاکید بر اینکه هیچ تصمیم ملکی بدون حضور دستگاه وقف قابل تصمیم گیری نیست گفت: در حال حاضر در کشور یک میلیون هکتار زمین موقوفه وجود دارد و ۲۵ هزار هکتار املاک موقوفه در اختیار دستگاه های دولتی است .

نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف با اشاره به نامگذاری امسال به نام اقتصاد مقاومتی  افزود:یکی از مولفه‌های مهم اقتصاد مقاومتی موضوع وقف است چرا که وقف یک سرمایه وخدمات مهم  مردمی است اما عده‌ای عمدا و حساب شده می‌خواهند این حکم الهی را از چشم مردم بیاندازند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه تاکید کرد: وقف هیچ مانعی برای زندگی مردم ایجاد نمی‌کند و ما این آمادگی را داریم که با وزارت راه و شهرسازی که خدمات مردمی ارائه می‌دهد بیشترین همکاری را داشته باشیم.

وی  ادامه داد: در سال ۸۹ میانگین وقف سالانه حدود ۲۰۰ مورد بوده اما خوشبختانه با تبلغات موثر وگسترده  سال گذشته  ۲۸۰۰ مورد وقف جدید به ثبت رسید.

 بر اساس این گزارش تفاهم‌نامه همکاری بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان اوقاف و امور خیریه امروز با حضور دکتر  عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و حجت الاسلام محمدی نماینده ولی‌فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه همزمان با برگزاری سی‌امین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری کشور  در ساختمان شهید دادمان این وزارتخانه به امضا رسید.

بر اساس اطلاعات موجود، این تفاهم‌نامه با هدف همکاری متقابل درخصوص تعیین تکلیف پرونده‌های مشترک مشتمل بر املاک موقوفه واقع در طرح‌های عمرانی، مطالبات و با هدف دستیابی به راهکارهای عملی، کمک به عمران، احیاء، مرمت، بازسازی و توسعه موقوفات کشور و نیز تأمین نیازهای اماکن مذهبی، تعیین تکلیف املاک واقع در بافت‌های فرسوده , سکونتگاه‌های غیر رسمی ( حاشیه نشینی ) تاریخی و بهسازی، نوسازی و توانمندسازی بافت‌های فرسوده شهرها، تبدیل به احسن اراضی موقوفه، توسعه حداکثری خدمات وقف در جامعه و اجرای سیاست‌های تأمین مسکن برای اقشار آسیب پذیر، کمک به اجرای طرح‌های هادی روستایی، با اولویت روستاهای در حریم بلافصل شهر ها و ثبت وضعیت املاک و اراضی وقفی در سامانه ثبت اسناد و املاک (کاداستر) با اولویت اراضی در معرض تخریب و تصرف بین دو سازمان مذکور به امضا رسید.