صبح امروز انفجاری مهیب در نزدیکی سفارتخانه های خارجی در کابل به وقوع پیوست که بر اثر آن دستکم ۹۰ نفر کشته و ۳۵۰ تَن دیگر زخمی شدند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از آوا، صبح امروز انفجاری مهیب که گفته می شود در نزدیکی سفارتخانه های خارجی در کابل صورت گرفته است، بار دیگر این شهر را لرزاند.

این انفجار ساعت ۸:۱۲ در نزدیکی چهار راه زنبق و در منطقه دیپلمات نشین «وزیر اکبرخان» کابل رخ داده است. به گفته شاهدان عینی این حادثه در اثر انفجار یک ماشین بمبگذاری شده به وقوع پیوسته و بر اثر آن دستکم ۹۰ نفر کشته و ۳۵۰ نفر دیگر زخمی شدند.

گفتنی است آمار ارائه شده درباره کشته ها و زخمی های این انفجار از سوی رسانه های مختلف متفاوت می باشند.

این حمله انتحاری در نزدیک وزارت امور خارجه افغانستان و سفارت‌های جمهوری اسلامی ایران، آلمان و ژاپن و شرکت «روشن» و مرکز تلویزیون افغانستان رخ داد و به حدی سنگین بود که صدای آن در بسیاری از بخش‌های شهر کابل شنیده شد.

خبرنگار خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در کابل اعلام کرد وقوع انفجار قوی نزدیک دفتر این خبرگزاری در کابل سبب شکستن شیشه های دفتر و شوک خبرنگار خبرگزاری شده است. همچنین موج انفجار باعث شده خبرنگار صدا و سیما قادر به راه رفتن نباشد.

طبق اعلام رسانه ها اقامتگاه سفیر ایران در پی انفجارهای امروز کابل در نزدیکی سفارت ایران، تا حد بسیار زیادی تخریب شده است.

آمریکا انفجار کابل را محکوم کرد

«هیثر نوئرت» (Heather Nauert) سخنگوی وزارت خارجه آمریکا حمله تروریستی امروز در کابل را محکوم کرد.

به گزارش اسپوتنیک، نوئرت در این باره اعلام کرد: این حمله وحشتناک در افغانستان یک بار دیگر بی تفاونی تروریست ها را نسبت به زندگی انسان ها نشان داد.

وی بدون توجه به کمک ها یپدا و پنهان کشورش در گسترش تروریسم و افراطی کری در منطقه ضمن ابراز همدردی با مردم افغانستان افزود: افغانستان، ما با شما هستیم.

آمریکا در حالی این اقدام تروریستی داعش را محکوم می کند که حمایت های آشکار آمریکا از این گروه تروریستی در سوریه ، عراق و افغانستان با اهداف خاص بر هیچ کسی پوشیده نیست.

«حامد کرزی»، رئیس جمهور سابق افغانستان روز گذشته در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی با اشاره به اینکه تمامی تروریست های عضو داعش برای اهداف خاصی به این کشور آورده شده اند، گفت: داعش پروژه آمریکا در افغانستان است.

کرزای گفت: آمریکا نمی خواهد که اقدامات تروریستی در افغانستان پایان یابد. اگر اینگونه نبود، تهدیدات تروریستی علی رغم حضور آمریکا در افغانستان هر روز بیشتر نمی شد. حضور آمریکا در افغانستان به رشد و قدرت گیری داعش کمک کرده است.

وی تاکید کرد: هدف اصلی داعش، افغانستان نیست، بلکه با استفاده از افغانستان می خواهد که کشورهای همسایه را ناامن سازد. این گروه در مناطقی که سلطه دارد، به مردم ظلم می کند.

وی افزود: روسیه و ایران از حضور آمریکا در افغانستان بیمناک هستند. البته شاید روسیه نیز مانند آمریکا، انگلستان و برخی کشورهای دیگر با طالبان مرتبط باشد.

تاکید «لاوروف» بر لزوم هماهنگی در مبارزه با تروریسم

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه گفت حمله مرگبار امروز در کابل تبدیل به ماشه ای برای ایجاد هماهنگی بین تمام کشورهای ذینفع خارجی شده است.

لاوروف گفت: این یک حمله تروریستی وحشتناک بود که نشان می دهد باید دوگانگی های سیاسی را کنار گذاشت و بین تمام ذینفعان خارجی هماهنگی ایجاد شود.

داعش مسئولیت انفجار را بر عهده گرفت

گروه تروریستی ـ تکفیری داعش مسئولیت انفجار اخیر در نزدیکی سفارتخانه‌های خارجی در «کابل» را که به کشته شدن ۸۰ نفر و زخمی شدن بیش از ۳۰۰ تَن دیگر انجامید، برعهده گرفت.

سفارت ترکیه نیز در انفجار آسیب دیده است

وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد بر اثر انفجار قوی امروز در کابل پایتخت افغانستان سفارت این کشور نیز نیز آسیب دیده است.

در بیانیه صادر شده از سوی وزارت خارجه ترکیه در این خصوص آمده است: با تاسف عمیق مطلع شدیم که شمار زیادی در حمله تروریستی کابل کشته وزخمی شدند.

در ادامهاین بیانیه آمده است: حمله در منطقه ای صورت گرفته است که تاسیسات دولتی و هیئت های خارجی زیادی مستقر هستند. سفارت ترکیه نیز در این حمله آسیب دیده است. اما کارکنان سفارت هیچگونه آسیبی ندیده اند.

در این بیانیه همچنین حمله تروریستی امروز قویا محکوم شده و با با مردم افغانستان ابراز همدردی شده است.

زخمی شدن خبرنگاران

سهیلا سعادت خبرنگار شبکه طلوع از کابل افغانستان گزارش داده است که در انفجار امروز کابل پنج خبرنگار بی بی سی، یک خبرنگار و چهار کارمند تلویزیون طلوع زخمی شده اند و یک کارمند تلویزیون طلوع و یک راننده بی بی سی جان خود را از دست داده‌اند.

«نارندرا مودی»: برای مبارزه با تروریسم در کنار افغانستان خواهیم ماند

نارندرا مودی نخست وزیر هند طی پیامی در صفحه توئیتر خود انفجار تروریستی صبح امروز کابل را به شدت محکوم کرد.

وی در پیام خود نوشت: ما انفجار تروریستی کابل را به شدت محکوم می کنیم و همواره برای مبارزه با هر گونه عملیات تروریستی در کنار افغانستان خواهیم ماند.

روسیه انفجار خونین در افغانستان را محکوم کرد

مسکو امروز انفجار تروریستی در شهر کابل پایتخت افغانستان را به شدت محکوم کرد.

مقامات مسکو ضمن ابراز همدردی با خانواده های قربانیان این انفجار، به ملت و دولت افغانستان تسلیت گفت.

پاکستان عملیات تروریستی در کابل را به شدت محکوم کرد

وزارت خارجه پاکستان با صدور بیانیه ای حمله تروریستی صبح امروز کابل را به شدت محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است که پاکستان مخالف هرگونه عملیات تروریستی در هر کجای دنیا است و ما در این لحظات سخت در کنار برادران افغانستانی خود هستیم و بیش از همه غم و درد آنان را درک می کنیم.

در ادامه این بیانیه همچنین آمده است که مردم و دولت پاکستان ضمن تسلیت به بازماندگان این واقعه برای بهبود زخمی شدگان این حادثه طلب عافیت می کنند.

اطلاعی از وضعیت کارکنان سفارت آلمان در کابل در دست نیست

یک منبع امنیتی آلمانی که نام و عنوان وی فاش نشده ساعتی پیش در واکنش به حادثه انفجار در نزدیکی سفارتخانه ها در شهر کابل اظهار داشت: تا این لحظه مشخص نیست که آیا کارکنان در اثر انفجاری که در مجاورت سفارت آلمان در کابل روی داده، آسیب دیده اند.

این منبع امنیتی همچنین پیشتر به رویترز گفته بود: براساس اطلاعات به دست آمده بعید است که کارکنان سفارت آلمان در کابل صدمه ای دیده باشند.

طالبان هرگونه دخالت در حمله تروریستی کابل را رد کرد

«ذبیح الله مجاهد» سخنگوی گروه طالبان طی بیانیه ای اعلام کرد که این انفجار هیچ ربطی با اعضای گروه طالبان ندارد و اعضای ما نه در این رویداد دست دارند و نه اجازه دارند که چنین انفجارهای بی هدفی را انجام دهند.

وی افزود: اینکه این انفجار را چه کسی برعهده می گیرد بعدا روشن خواهد شد و آنچه مشخص است این است که ما هرگونه تخریب و انفجاری که هدف مشروعی در قبال آن وجود نداشته باشد و منجر به متضرر شدن مردم بی گناه شود را محکوم می کنیم.

مجاهد در پایان تاکید کرد که هموطنان افغانستانی مطمئن باشند که ما هیچ گونه دخالتی در انفجار امروز نداشتیم.

«بهرام قاسمی»: ایران همواره در کنار مردم افغانستان خواهد بود

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه حمله جنایت کارانه انتحاری صبح امروز در کابل که منجر به کشته و زخمی شدن شمار زیادی از مردم بی گناه شد را به شدت محکوم و با دولت و ملت افغانستان ابراز همدردی کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با رد هر گونه توسل به خشونت و رسیدن به اهداف با کشتار ابراز امیدواری کرد که ابتکارات سیاسی و گفتگوها بین گروه های افغان بدون دخالت برخی کشورهای منطقه و فرامنطقه که متهم به تجهیز و تسلیح گروه های افراطی و تروریستی هستند، سدی در برابر این اقدامات و سازوکاری برای جلوگیری از تکرار این قبیل اقدامات نابخشودنی و ضد بشری که کشور افغانستان و ثبات و امنیت آن را هدف قرار داده است گردد.

قاسمی همچنین اظهار داشت: حملات تروریستی در هر کجا و از جانب هر گروه و تحت هر بهانه ای، اقدامی سبعانه و مذموم و مردود است و باید با شدت تمام محکوم و بدان پاسخ داده شود. اقدام انتحاری در کابل هشدار دیگری است که عدم برخورد قاطع با این پدیده شوم و ادامه حمایت برخی کشورها از حامیان این گروههای افراطی در منطقه طی هفته های اخیر موجب افزایش این نوع اقدامات بیرحمانه شده است و جا دارد تمامی کشورها و جوامع صلح طلب در خیزشی بزرگ موضوع افرط گرایی و ریشه های رشد و نمو آن و مروجین و حامیان آنها را با جدیت تمام مورد بررسی و توجه لازم قرار دهند.