معاون وزیر انرژی روسیه اعلام کرد که افغانستان سالانه ۶ میلیون تن نفت نیاز دارد و مسکو کمک ۱.۵ میلیون تن نفت به این کشور را بررسی می‌کند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از «اسپوتنیک»، «یوری سنتیورین» معاون وزیر انرژی روسیه گفت: احتمالا روسیه حدود ۱.۵ میلیون تن نفت به طور سالانه به افغانستان کمک خواهد کرد.

وی افزود: افغانستان بیش از سه میلیون تن محصولات نفتی برای نیازهای خود مصرف می‌کند و برای مصارف نیروهای بین‌المللی حاضر در این کشور نیز به حدود سه میلیون تن دیگر نیاز دارد.

معاون وزیر انرژی روسیه گفت: روسیه قصد ندارد تا تمام این ۶ میلیون تن محصولات نفتی را برای افغانستان تهیه کند اما مسکو می‌تواند ۱.۵ میلیون تن آن را مهیا کند.

سنتیورین اظهار داشت: فکر نمی‌کنم که نیاز داشته باشیم تا بازار را در اختیار خود در آوریم. یک ایده استراتژیکی را به همتایان افغان پیشنهاد کرده‌ایم تا ذخیره استراتژیک ملی را شکل دهیم.

علاوه بر آن، روسیه پیشنهاد کرده است تا فعالیت‌های استخراجی بیشتری در بخش‌های شمالی افغانستان انجام دهد.

این پیشنهاد در چارچوب کمیسیون بین‌ دولتی روسیه-افغانستان ایجاد شده است.

همچنین چندی پیش «حنیف اتمر» مشاور امنیت ملی افغانستان از ارسال رسمی ۱۰ هزار سلاح مدل « AK-۴۷ » روسی به افغانستان خبر داد و تاکید کرد که این عمل دلیلی بر روابط دوستانه دو کشور است.

اتمر ضمن قدردانی از روسیه گفت: این کمک نه تنها از لحاظ نظامی بلکه از منظر سیاسی هم مهم تلقی می‌شود.

مشاور امنیت ملی افغانستان تصریح کرد: دولت افغانستان متعهد به مبارزه با تروریسم است و همراه با کشور روسیه با معضل مشابهی مواجه است.

وی ادامه داد: دولت افغانستان با مقامات روسیه برای کمکهای نظامی از جمله بالگرد برای نیروی هوایی در تماس است.