وزیر علوم از تولید کیت بویایی استاندارد برای ایرانیان خبر داد و گفت: این کیت در کشور تولید و بر روی ۱۰۰ هزار نفر تست و آزمایش شده و بزودی استانداردی برای حس بویایی افراد ایرانی ارائه می شود.

به گزارش پرس شیعه؛ محمد فرهادی در مراسم تجلیل از فتح‌الله مضطرزاده معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران که در پژوهشگاه مواد و انرژی برگزار شد با اشاره به فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی این پژوهشگاه گفت: این پژوهشگاه در دوران دفاع مقدس برای تولید فناوری‌های مورد نیاز کشور، اقدامات مؤثری انجام داده است که از آن جمله می‌توان به تولید پدال F۴ اشاره کرد.

وی با تاکید بر نقش پژوهشگاه‌ها در تولید فناوری تصریح کرد: در این راستا شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) با دارا بودن قوانین مترقی اقدام به سیاست‌گذاری در حوزه‌های علم، تحقیقات و فناوری کرده است.

وزیر علوم با اشاره به افتتاح ساختمان سبز (انرژی صفر) در پژوهشگاه مواد و انرژی گفت: بسیاری از کشورها انرژی‌های تجدید‌پذیر و نو را جایگزین سوخت‌های فسیلی کرده‌اند و کشور ما نباید متکی به منابع کانی و نفتی باشد و باید به این عرصه وارد شود که خوشبختانه پژوهشگاه مواد وانرژی در این حوزه پیشرو بوده است.

فرهادی همچنین با تاکید بر ضرورت همکاری و ارتباط مراکز پژوهشی، پژوهشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی با صنعت گفت: هم اکنون صنعت خودروسازی همکاری خود را با سه دانشگاه شروع کرده، به گونه‌ای که مقرر شده است این صنعت از ابتدا تا انتهای ساخت خودرو را با همکاری دانشگاه‌ها انجام دهد.

وی به برخی از نیازهای کشور در حوزه پزشکی اشاره کرد و گفت: تاکنون تست بویایی استاندارد برای ایرانیان در کشور وجود نداشت و این در حالی است که حس بویایی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های زیستی انسان به شمار می‌رود.

وزیر علوم با بیان اینکه در صورتی که شخصی حس بویایی خود را بر اثر حادثه‌ای از دست دهد، دیه‌ کامل از طرف مقابل دریافت می‌شود، خاطرنشان کرد: با توجه به نبود کیت‌های تست حس بویایی استاندارد در کشور، از دکتر مضطرزاده درخواست کردیم تا کیتی برای این منظور طراحی کند.

فرهادی با اشاره به تولید تولید کیت بویایی استاندارد برای ایرانیان گفت: این کیت در حال حاضر در کشور تولید شده و بر روی جمعیت ۱۰۰ هزار نفری مورد تست و آزمایش قرار گرفته و به زودی استانداردی برای حس بویایی افراد ایرانی ارائه خواهد شد.

در پایان این مراسم کتابخانه و مرکز اسناد علمی و ساختمان سبز (انرژی صفر) پژوهشگاه مواد و انرژی افتتاح شد.