نماینده شیعه پارلمان کویت که در پی تلاش برخی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس مصونیتش لغو شده است، با بیان اینکه عربستان کمپین رسانه‌ای علیه وی را رهبری می‌کند، گفت که نفوذ وهابیها جنگ سوریه را طولانی کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ اتهام‌های کشورهای عربی حوزه خلیج فارس علیه عبدالحمید دشتی، رئیس شورای بین‌المللی حمایت از محاکمه عادلانه و حقوق بشر و یک نماینده در پارلمان کویت شدیدتر شده و ابعاد جدیدی را پیدا کرده است. پس از این که برخی از نمایندگان کویتی همچون حمدان العازمی خواهان لغو تابعیت وی شدند و عبدالعزیز الفایز، سفیر عربستان در کویت نیز شکایت‌هایی را علیه وی مطرح ساخت، این نماینده پارلمان کویت اخیرا به رهبری گروه ایرانی – حوثی در ژنو برای تحریک علیه عربستان و امارات و بحرین متهم شده است.

این نماینده پارلمان کویت در مصاحبه با روزنامه لبنانی الاخبار در پاسخ به سوالی مبنی بر تهدیدهای متعدد مطرح شده علیه وی از جمله آنچه که در صفحه اصلی روزنامه کویتی السیاسه مبنی بر این که وی رهبری “گروه ایرانی – حوثی” را در ژنو برعهده دارد، گفت: تهدیدهای مطرح شده از سوی برخی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس که با محور مقاومت مقابله می‌کنند، برایم اهمیتی ندارد چراکه آنها برخی تصمیماتی را اتخاذ می‌کنند که نیازمند بررسی دقیق است. در بحبوحه جنگ‌های کنونی از یمن به سوریه، بیشترین چیزی که برای من اهمیت دارد، مساله ملی کویت است. ما به عنوان یک کشور نهادمند و دارای قانون اساسی و پارلمانی که اختیارات کامل دارد، برایم بسیار ناخرسند است که ببینم کویت با سیاست ارتجالی همسو شده است چرا که این امر با باورهای من به عنوان یک شهروند مغایرت دارد.

وی افزود: اما در مورد کسی که به مواضع من که قانون اساسی آنها را تضمین کرده است، اعتراض دارد باید بگویم که این اعتراض‌ها باید به روش دموکراتیک و متمدنانه و نه با دشنام و تهدید انجام شود، چراکه بیش از ۹۰ درصد از این اعتراض‌ها از داخل کویت صورت نگرفته است. برخی از این اعتراض‌ها نیز در قالب تهدید برای ترور من مطرح شده است همچون توئیتی که مشخص شد از داخل کشور نوشته شده است و در آن آمده بود”ما برای ترور تو در ژنو آماده می‌شویم و دست‌های ما به تو از رگ گردن نزدیکتر است”. ما شکایت رسمی ارائه دادیم و با مدیریت توییتر تماس برقرار کردیم که آنها به نوبه خود شماره آی پی را به ما دادند و مسئولان کویتی و بخش امنیتی سازمان ملل به وظیفه خود عمل کردند. این تهدیدها به منزله خبر دادن به داعش است تا دست به کار شود.

وی در مورد فشاری که سفیر عربستان در کویت علیه وی اعمال می‌کند، تصریح کرد: برای سومین بار، سفیر عربستان شکایتی را علیه من ارائه داد و عرف همکاری و رابطه میان ما را شکست و طرفی را که نمایندگی آن را می‌کند، نشان داد. مدت‌هاست که کسی را از میان نمایندگان پارلمان و جمعیت‌های داخلی نمی‌یابیم که با این نوع مداخله برخورد کند و ما به پرداخت بها ادامه خواهیم داد. این شکایت‌ها و با این کیفیت به مصونیت من خدشه وارد می‌کند. متاسفانه دولت کویت شکایت‌ها را دریافت می‌کند و آنها را به دادگاه‌ها انتقال می‌دهد. مساله‌ای که در این میان تقبیح می‌شود، این است که بیشتر این شکایت‌ها از نقش حقوقی من در ژنو در راستای دفاع از حقوق بشر است. حتی بحرین نیز شکایتی را علیه من ارائه داده است و آنها تعدادی از همکاران حقوقی را به زندان‌ها انداختند.

عبدالحمید دشتی در مورد درخواست‌ها برای لغو تابعیتش و این که آیا این درخواست‌ها نمونه اقدامات در بحرین است، عنوان داشت: این درخواست‌ها از سر جهل است. من در روزنامه السیاسه کویت دیدم که تلاشی برای قانونی جلوه دادن این مساله صورت گرفته است. من علیه این روزنامه شکایتی را در سازمان ملل و در مقابل دادستانی کل در کویت ارائه دادم چرا که این روزنامه اتهام تشکیل یک گروه “ایرانی – حوثی” را برای تحریک علیه عربستان، بحرین و امارات علیه من مطرح ساخته بود. در حال حاضر من می‌گویم با این که با اصل اقدام لغو تابعیت مخالف هستم، اما کویت در دو صورت می‌تواند تابعیت من را لغو کند، نخست در صورتی که تقلبی در تعاملات اعطای تابعیت صورت گرفته باشد یا این که حکم‌های قاطعانه‌ای صادر شود که ثابت کند خیانت بزرگی صورت گرفته است یا این که لطمه‌ای به منافع عالی کشور وارد شده است. اینجا کسی که ضرر دیده است حق دارد تا به دستگاه قضایی اداری برود پس وضعیت برای کسی که پرچم حقوق انسانی را برافراشته است، چگونه خواهد بود.

وی در پاسخ به این که تلاش‌هایی برای محاکمه او به اتهام خیانت بزرگ صورت می‌گیرد، تصریح کرد: عربستان آن کمپین را از طریق امپراتوری رسانه‌ای خود همچون العربیه، ام بی سی، روزنامه عکاظ و السیاسه و هزاران صفحه در پایگاه‌های اجتماعی دارای اسامی توهمی راهبری می‌کند. اما این کمپین، من را مجبور نکرده و نخواهد کرد تا از مسیر خود برگردم. زمانی که بیش از ۴۰ نماینده پارلمان من را مورد هجمه قرار دادند من سیاست مهار را با آنها در پیش گرفتم و پرچم دفاع از حقوق بشر را رها نکردم و من نه از اعدام و نه از حبس و نه از لغو تابعیت هراسی ندارم.

این مقام کویتی در مورد فعالیت حقوقی‌اش در ژنو عنوان داشت: ما با برخی از دیگر سازمان‌های حقوقی فعالیت می‌کنیم و در تلاشیم تا فعالیت خود را بر اساس قانون بین‌المللی و اصول فعالیت در این نظام گسترش دهیم و این کار را بدون تعدی به کسی انجام می‌دهیم و توجه‌ها را به کانون‌هایی که حقوق بشر در آنها نقض می‌شود، جلب می‌کنیم. در نتیجه ما از فعالیت‌هایمان و ایجاد ولوله در میان نویسندگان روزنامه عکاظ عربستان و الوسط بحرین راضی هستیم و این مایه افتخار ما است.

وی در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت سوریه در شرایط کنونی همزمان با تلاش‌ها برای راه حل مسالمت آمیزگفت: پس از سال‌ها پایداری بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و ارتشش و مردم سوریه و هم‌پیمانان و در راس آنها حزب الله، ایران و روسیه، کسانی که علیه سوریه طرح ریزی می‌کردند، به این باور رسیدند که نبرد تخریب سوریه و خالی کردن سوریه از مردمانش فایده‌ای ندارد. متاسفانه ائتلاف سه گانه ترکیه، عربستان و قطر همچنان به مسیر خود ادامه می‌دهند اما واقعیت این است که سوریه کم کم باز می‌گردد و غربال می‌شود. آشتی‌ها در سوریه پس از توافق آتش بس بیشتر شده است هرچند که برخی از کانون‌ها به دلیل نفوذ وهابیت، طولانی شده است.

نماینده پارلمان کویت در پاسخ به این سوال که چرا هیچ کس نتوانسته است تجاوزات به یمن را به ویژه پس از تشدید کشتارهای دسته جمعی و تخریب زیرساخت‌ها متوقف کند، گفت: آنچه که در یمن رخ می‌دهد یک فاجعه انسانی است. ما همچنان از سال ۱۹۹۶ کشتار قانا و تکه‌های بدن کودکان آن را به یاد می‌آوریم. اما در مورد یمن وضعیت قانا به تمامی استان‌های یمن کشیده شده است و متاسفانه زمان برای آن فرا نرسیده است که وجدان جهانی با قدرت دست به کار شود. ما تحریکات خود را با گروه اروپایی آغاز کردیم که طرف‌ها را با نامشان ذکر می‌کند و انگشت اتهام را به سمت اندیشه ویرانگر وهابی نشان می‌گیرد. حتی برخی از مردم جنوب یمن که بر روی “نیروهای ائتلاف” حساب بازکرده بودند، دیدند که دو گروه انصار الشریعه و داعش عدن، مکلا و حضرموت را تحت اشغال خود درآورده‌اند. من معتقدم که برخی تلاش می‌کنند تا نیروهای کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را از طریق یمن به پایان برسانند. من مصوبه چند روز قبل پارلمان اروپا را یادآور می‌شوم که از دولت‌های اروپایی می‌خواهم فروش سلاح به کشورهای شرکت کننده در تجاوز علیه یمن را ممنوع کنند. چه بسا اجازه‌ای برای طولانی کردن جنگ یمن داده شود که این اقدام تلاشی برای تغییر نقشه منطقه از طریق یمن است.

در همین حال، کمیته قانونگذاری در کویت با درخواست لغو مصونیت از دشتی در پرونده “اهانت به عربستان” موافقت کرد.

همزمان، سفیر عربستان در کویت نیز اعلام کرد، پس از این که سفارت عربستان در کویت وزارت خارجه کویت را در جریان “اهانت‌های دشتی به عربستان و والیان امر در عربستان و علمای آن” قرار داد، وزارت خارجه کویت نسبت به این امر پاسخ مثبت نشان داد.

دشتی نیز در واکنش به لغو مصونیت خود گفت که اگر تکه تکه هم شود، مواضعش را تغییر نخواهد داد.

وی گفت: عادت در پارلمان‌های پیشین این بود که نماینده از نمایندگان دیگر می‌خواست تا مصونیت وی را لغو کنند چرا که به دستگاه قضا و شفافیت آن اطمینان داشت اما با ایمان ما به تصمیم مسئولان به ویژه دستگاه قضا، اذعان می‌کنیم که شرایط در این مرحله بحرانی که بر منطقه می‌گذرد، تغییر کرده است.