مقاله ترکی الفیصل تحت عنوان نه، آقای اوباما خلاصه‌ای از ناامیدی عربستان سعودی از اظهارات اخیر باراک اوباما متحد بزرگ سعودی است که در مجله آتلانتیک منتشر شد.

به گزارش پرس شیعه؛ مقاله ترکی الفیصل تحت عنوان «نه، آقای اوباما» که در شماره روز دوشنبه روزنامه الشرق الاوسط منتشر شد، خلاصه‌ای از ناامیدی عربستان سعودی از اظهارات اخیر باراک اوباما متحد بزرگ سعودی است که در مجله «آتلانتیک» منتشر شد.

فیصل در منت‌گذاشتن بر سر اوباما کم نگذاشت

دوست اسرائیلی‌ها که دست دادن با مسئولان صهیونیستی را علنی می‌کند و برای مصاحبه با رسانه‌های دشمن بدون هیچ تردیدی پیشقدم می‌شود، امروز در منت گذاشتن بر اوباما و عرضه دستاوردهای فرضی کشورش در مبارزه با تروریسم کم نگذاشت.
این در حالی است که اوباما در اظهارات خود به‌طور مستقیم عربستان را به ترویج افراط‌گرایی در منطقه و نیز سراسر جهان متهم کرد و همین اظهارات موجب شد ترکی الفیصل در مقاله «نه، آقای اوباما» اعلام کند: ما نشست‌هایی را برگزار کردیم که حاصل آن تشکیل ائتلاف علیه داعش بود و ما هستیم که سوری‌های آزاده را آموزش داده و از آنان حمایت می‌کنیم.

این مسئول سعودی در مقاله مزبور می‌افزاید: ما بودیم که برای هرچه فعال و کارآمدتر شدن ائتلاف علیه داعش در نابودی تروریست‌ها سربازان خود را دادیم و ملت یمن را ما تحت حمایت نظامی، سیاسی و بشردوستانه قرار دادیم تا کشورش را از چنگ حوثی‌ها (انصارالله) آزاد کند حال آنکه این گروه تحت حمایت ایران به‌دنبال تسلط بر یمن است و در این راه از نیروهای آمریکایی کمک نخواستیم.

مباهات فیصل در تشکیل ائتلاف جهانی مبارزه با تروریسم

فیصل همچنین اظهار داشت: ما بودیم که ائتلافی را با حضور بیش از ۳۰ کشور تشکیل دادیم تا به جنگ تمام گروههای تروریستی در جهان بروند.

ما بیشترین کمکهای بشردوستانه داوطلبانه را در اختیار پناهندگان سوری، یمنی و عراقی قرار دادیم.

ما هستیم که با اعتقادات افراطی که در تلاش برای ربودن دین ما در تمام سطوح هستند، مبارزه می‌کنیم و تنها حامی مالی مرکز مبارزه با تروریسم در سازمان ملل ما هستیم حال اینکه این سازمان در زمینه جمع‌آوری اطلاعات سیاسی و اقتصادی و بشردوستانه از تمام کشورهای جهان فعالیت دارد.

وی در ادامه خطاب به اوباما گفت: ما هستیم که اوراق دولتی آمریکا را که سود پایین داشته و حامی کشور است، خریداری می‌کنیم و هزاران دانشجو را با هزینه‌های بالا عازم دانشگاههای کشورت می‌کنیم.

ما میزبان بیش از ۳۰ هزار تبعه آمریکایی با دستمزدهای بالا هستیم تا تجارب خود را در شرکت‌ها و صنایع ما به کار بگیرند.

اتهام‌ زنی فیصل به ایران

فیصل افزود: شما و پادشاه کشورمان به‌طور خاص بر لزوم مبارزه با فعالیت‌های خرابکارانه ایران تأکید کردید، اما اکنون مواضع شما زیر و رو شده است و ما را به دامن زدن به کشمکش‌های طایفه‌ای در سوریه، یمن و عراق متهم می‌کنید و با دعوت ما به مشارکت در کنار ایران، اوضاع را بدتر می‌کنید، ایرانی که خود شما آن را حامی تروریسم معرفی کرده قول دادید که با فعالیت‌های خرابکارانه آن مبارزه کنید.

لحن کاملاً سرزنش‌آمیز فیصل خطاب به اوباما

مقاله فیصل سراسر سرزنش بوده و در آن تلاش کرده است از این طریق عربستان را پرچمدار مبارزه با افراط‌گرایی در منطقه معرفی کند که موضع گیری‌های آن مستقل از سیاست‌های آمریکا اتخاذ می‌شود.

بااین‌همه وی به‌وضوح به شکست ائتلاف خلیج فارس به‌دلیل بازنگری اوباما در سیاست کشورش در قبال عربستان اشاره کرده و از تغییر سیاست آمریکا در قبال رویارویی با نظام سوریه و رئیس جمهور آن سخن گفته به‌ویژه اینکه در مصاحبه اوباما با آتلانتیک آمده است که اوباما مخالفت خود را با حملات هوایی علیه بشار اسد ابراز داشته است.

به هر حال کسانی که در جریان سیاست‌های سعودی قرار دارند، به‌خوبی متوجه هستند که دیدگاه‌های فیصل معمولاً بیانگر دیدگاههای امیران بلندپایه سعودی است و در سیاست‌های خارجی ریاض تأثیرگذار است.

این افراد می‌دانند که فیصل بود که از علنی کردن روابط با شخصیت‌های اسرائیلی خبر داده و مقاله‌ای را در روزنامه هاآرتص منتشر کرده و همچنین با این روزنامه مصاحبه کرده و از توافق صلح بین عربستان و رژیم صهیونیستی خبر داد.