آمارهایی که در رسانه های سعودی درباره مشارکت ۳۵۰ هزار نظامی در تمرینات «رعد الشمال» منتشر شده است، اغراق آمیز به نظر می رسد.

به گزارش پرس شیعه؛ فرانک گاردنر خبرنگار “بی بی سی” با اعلام این موضوع در گزارشی از داخل عربستان خاطرنشان کرد، اخیرا در صحرای بزرگ عربستان نزدیک مرز عراق و کویت تمرینات نظامی «رعد الشمال» به پایان رسید.

عربستان تقریبا یک ماه میزبان نیروهایی از ۲۰ کشور هم پیمان بود. این اولین فرصت برای تمرین یکپارچه سازی ائتلاف به رهبری عربستان است که سال گذشته برای مبارزه با تروریسم تشکیل شد.

به گفته سعودی ها، این بزرگترین تجمع نیروهای مسلح در منطقه از زمان عملیات «طوفان صحرا» است که در سال ۱۹۹۱ نیروهای عراقی را از کویت بیرون راند.

رقم اغراق آمیز مشارکت ۳۵۰ هزار نفر در تمرین نظامی عربستان

گاردنر افزود: آمارهایی که در رسانه های محلی سعودی درباره مشارکت ۳۵۰ هزار نظامی در این تمرینات منتشر شده است، اغراق آمیز به نظر می رسد و تنها شواهد اندکی از وجود گروههای انبوهی از نیروهای پیاده نظام دیدم. همچنین یک فرمانده سعودی از بیان تعداد کلی نظامیان شرکت کننده در این مانور خودداری و به این سخن بسنده کرد که تعداد مهم نیست. این نشان می دهد که تعداد واقعی کمتر از میزان پیش بینی بوده است.

اما این در مورد نیروهای هوایی که مشارکت آن ها واقعا زیاد بود، صدق نمی کند.

به گفته این خبرنگار، در پایگاه هوایی ملک سعود نزدیک منطقه حفر الباطن، گروههایی از هواپیماهای اف ۱۶ مصری، اردنی و بحرینی و هواپیماهای میراژ قطری مشاهده کردم که در کنار هواپیماهای تایفون عربستانی تمرین می کردند.

عربستان، کشوری که بزرگ ترین تهدید را احساس می کند
اما کشوری که بزرگترین تهدید را احساس می کند خود عربستان است و نیروهای آن سرگرم درگیری در یمن در مرزهای جنوبی عربستان هستند و نیروی هوایی آن در عملیات علیه گروه داعش در سوریه مشارکت دارد.

گاردنر تأکید کرد: آیا عربستان می تواند در آن واحد وارد دو جنگ شود؟ این سوال را از سرتیپ العسیری پرسیدم که پاسخ داد می دانم که این کار از نظر منابع و نیروی انسانی خسته کننده است به طوری که امروز با چالش هایی در جنوب مواجه هستیم و نیروهای ما از سال ۲۰۱۴ در شمال مستقر هستند و همه این ها برای این است که احساس می کنیم امنیت ملی ما در معرض تهدید قرار دارد.

کشته شدن ۱۲هزار یمنی در جنگ عربستان

در ادامه این گزارش آمده است جنگ یمن بودجه عربستان را با سرعت می بلعد اما عامل دیگری وجود دارد که باید رهبری عربستان به آن توجه کند و آن مخالفت بین المللی روزافزون با حمله هوایی این کشور در یمن است. تا جایی که حدود ۶ هزار یمنی در ۱۲ ماه گذشته در این جنگ کشته شده اند.

گزارش ها حاکی است حدود نیمی از این افراد در حملات هوایی کشته شده اند اما سعودی ها آن را تکذیب می کنند.

در فوریه گذشته پارلمان اروپا با اکثریت به نفع پیش نویس قانونی رای داد که به موجب آن صادرات سلاح به عربستان ممنوع می شود. نمایندگان اروپایی، عربستان و حملات هوایی این کشور را مسئول اوضاع فاجعه بار انسانی در یمن می دانند.