گروه تروریستی داعش از زمان اشغال بخش‎هایی از عراق و سوریه، علاوه بر تخریب آثار اسلامی، بسیاری از بناهای مذهبی سایر ادیان را نیز با خاک یکسان کرده است.

به گزارش پرس شیعه؛ درحالی که آخرین سنگرهای داعش در موصل در حال فرو ریختن است و ارتش عراق سرگرم پاکسازی مرکز استان نینواست، مسؤول کلیساهای مسیحیان در اربیل، اعلام کرد که داعش در طول سه سال گذشته دستکم ۱۴ کلیسا را در شمال عراق ویران کرده است.

سزار البرت مسؤول سازمان کلیساهای مسیحی عراق در شهر اربیل با اعلام این مطلب گفت: حضور داعش در عراق، همانند سایر ادیان و مذاهب، آسیب های متعددی به مسیحیان در عراق وارد کرد.

وی افزود: در دشت نینوی بیش از ۵ کلیسا در موصل ۶ کلیسا و در کرکوک و خانقین و طوزخورماتو ۳ کلیسا به دست داعش با خاک یکسان شده است.

به گفته این مقام مسؤول مسیحی، اگرچه آمار دقیقی در خصوص تعداد مسیحیان در عراق نیست، اما به جرأت می توانیم بگوییم که بیش از نیمی از مسیحیان راهی خارج از کشور شده و مهاجرت کرده اند.

سزار آلبرت تصریح کرد تعداد مسیحیان در عراق از ۴.۵ درصد کل جمعیت عراق به ۲ درصد کاهش یافته است و بخش زیادی راهی کشورهای اروپایی یا سایر کشورهای عربی شده اند.

گروه تروریستی و تکفیری داعش بعد از اشغال بخشی از عراق در سال ۲۰۱۴ میلادی به مسیحیان ۳ پیشنهاد ارائه کرد: ۱- مسلمان شوند ۲- جزیه به داعش پرداخت کنند ۳- منازل و اماکن خود را ترک کنند.

این اقدام داعش باعث کوچ هزاران خانوار مسیحی از موصل و دشت نینوی شد که بدست گروه تکفیری داعش افتاده بود.