نمایندگی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان، همگام با کشورهای اسلامی، نماز عید فطر را در سراسر جهان باشکوه تمام برپا داشتند.

به گزارش پرس شیعه، نماز عید فطر در کشورهای مختلف به همت مسلمانان و روزه‌داران با شکوه تمام اقامه شد. نمایندگی‌های فرهنگی کشورمان هم همگام با صفوف پرشکوه روزه‌دارانی که به شکرانه یک ماه بندگی نماز عید فطر خواندند، اقدام به برپایی این نماز کردند. در ادامه گزارشی از بخشی از برپایی این نماز منتشر می‌شود:

سوئد

مسلمانان سوئد در بسیاری از شهرهای این کشور چون مالمو ؛ یوتبوری و استکهلم مراسم نماز عید فطر را با شکوه هرچه تمام تر برگزار کردند.

همزمان با فرارسیدن ماه شوال و عید سعید فطر، نماز باشکوه این عید بزرگ به امامت حجت الاسلام والمسلمین حکیم الهی و با حضور سفیر و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، جمع کثیری از مسلمانان و مؤمنان مقیم سوئد از ملیت های مختلف، در سالن اجتماعات مرکز اسلامی امام علی (ع) در استکهلم برگزار شد.

 شیعیان و مؤمنین خداجو که از راه‌های دور و نزدیک به مرکز اسلامی امام علی (ع) آمده بودند، در روز عید فطر که عید دریافت خلعت پاکی پس از یک ماه بندگی و عبادت و شستشوی پلیدی های جان در نهر پاک رمضان و نورانی شدن قلوب به نور اخلاص و ایمان است، از ساعات ابتدایی روز در سالن اجتماعات مرکز گردهم آمدند و با تکبیر و تهلیل الهی به استقبال نماز عید رفتند.

مؤمنین در روز عید فطر که روز عیدی گرفتن از خداوند متعال است؛ در قنوت‌های دل‌نواز نماز عید شان خاشعانه از حضرت رب العالمین درخواست کردند همان خیراتی را که به برترین بندگانش داده است، به آنها هم بدهد و از شروری که برترین و بزرگترین انسان های تاریخ را از آن دور نگه داشته است، آنها را هم دور بدارد و آنان را به وادی امن عبودیّت و مقام بنده‌ی صالح و شایسته‌ی خود وارد کند.

در این مراسم سفیر و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران نیز حضور داشتند.

هند (دهلی نو)

نماز عید فطر با امامت حجت الاسلام والمسلمین مهدی مهدوی پور نماینده ولی فقیه در هند و با حضور سفیر، رایزن فرهنگی، دیگر مسئولین نهادها، دانشجویان و ایرانیان مقیم در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی ایران در دهلی نو برگزار شد.

پس از اقامه نماز عید فطر، نماینده ولی فقیه در هندوستان در خطبه نخست ضمن تبریک عید فطر به حاضرین، از تلاش‌های رایزنی فرهنگی برای مجموعه برنامه های ماه مبارک رمضان شامل برنامه های قرائت و محافل انس با قرآن  در دهلی و شهرهای دیگر، ۱۵ شب مراسم سخنرانی و برنامه مذهبی بویژه در شب‌های قدر در خانه فرهنگ ایران در دهلی نو و مدیریت بخش عمده افطاری ها از محل نذورات مردمی، برنامه های روز قدس و … تشکر و از حضور صمیمی سفیر، مسئولین نهادها و کلیه ایرانیان و خانواده هایشان در برنامه ها تقدیر نمود.

وی گفت: فطر در حقیقت جشن پیروزی مومنین در جهاد اکبر علیه نفس است و تقوا که درجات مختلف دارد، تسلط در کنترل نفس است که به مراتب از تسلط بر خیل دشمنان، سخت تر است. 

حجه الاسلام و المسلمین مهدوی پور باقی ماندن بر عمل را به مرتب مهمتر از انجام آن خواند و از حاضرین خواست تا معنویت رمضان را در طول سال با خود حفظ کنند.

حجه الاسلام و المسلمین مهدوی پور در ادامه با اشاره به حدیثی از امام صادق (ع ) فرمودند که انسان می تواند شیطان را با ۵ اقدام خلع سلاح کند و آنها عبارتند از داشتن نیت صادق، صبر بر مصائب،  راضی بر تقدیر الهی، آن چیزی که بر خود می‌پسندد بر دیگران هم بپسند و ذکر و یاد خدا را همواره بکند.

نماینده ولی فقیه در هند در خطبه دوم اظهار کرد: امسال روز قدس در هند بسیار خوب و پر شور برگزار شد. امسال اتفاقات زیادی در منطقه بوجود آمده و ایران مقتدرتر شده است. ما به دو چیز نیاز داریم، وحدت بسیار مهم است و نباید بگذاریم اختلاف نظرها باعث تضعیف کشور بشود.

وی افزود: اخلاق دومین چیزی است که در کشور نیاز داریم. باید در صداقت، امانتداری و محبت به مردم نمونه باشیم و اینها همه احکام الهی سات که برای برای تقویت اخلاق آمده است.

در ادامه غلامرضا انصاری سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز پس از تبریک عید فطر از برنامه ریزی و مدیریت خوب رایزنی در برگزاری مجموعه فعالیت‌ها و مراسم رمضان امسال تقدیر کرد.

وی ضمن اظهار خرسندی از مجموعه مراسم پرشور قدس در اقصی نقاط هند، سال آینده را سال پر برکت و همدلی بیشتر در ایران اسلامی خواند و گفت: اگر چه اخیرا شاهد چند حرکت نا میمون توسط گروههای تروریستی بودیم اما در جبهه مخالفین هم شاهد تفرقه و از هم پاشیدگی هستیم.

سفیر ایران در هند خواست تا برای کمک به اصلاح ساختاری در همه شئون بویژه اقتصادی دست به دست هم داده و کوشا باشیم و دولت را در این رهگذر دستگیری کنیم و عظمت و افتخار ایران را با اتحاد بیشتر به جهانیان نشان دهیم.

ترکمنستان

همزمان با سراسر کشور، نماز عید سعید فطر به امامت ابوالقاسمی، رایزن فرهنگی کشورمان با حضور تعدادی از مردم خداجوی در مسجد فاطمه الزهرا (س) شهر عشق‌آباد اقامه شد.

نمازگزاران پس از تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم و ذکر تکبیر با اقامه نماز عید فطر، ماه پرفضیلت رمضان را بدرقه کردند.

رایزن فرهنگی کشورمان در خطبه اول با توصیه همه نمازگزاران به تقوی الهی گفت: امیدوار هستم که همگی از برکات و فیوضات ماه مبارک رمضان بهره کافی و وافی برده باشند و حضرت حق در سایه طاعات و عبادات در ماه مهمانی خداوند، قلم عفو و بخشش بر گناهان کشیده باشد و به همه نمازگزاران اجر و ثواب معنوی عطا نماید.

وی در خطبه دوم با استناد به بخشی از آیه «ولا تستوی الحسنه ولا السیئّه إدفع بالتی هی أحسن» افزود: خوبی و بدی مانند هم نیستند؛ در نظام آفرینش هر کدام از این خصلت‌ و ویژگی اخلاقی دارای معانی و مضامین مجزایی هستند که باید تمیز داده شوند و باید تلاش کنیم از بدی‌ها دوری گزینیم.

رایزن فرهنگی کشورمان بعد از ایراد دو خطبه برای مسئولین دو کشور جمهوری اسلامی ایران  و ترکمنستان و خادمین به اسلام و جوامع اسلامی دعا کرد و از خداوند منان برای موفقیت و مهر و محبت و دوستی مردم هر دو کشور آرزو نمود.

گفتنی است نماز عید سعید فطر همزمان در بسیاری از مساجد شهرهای ترکمنستان برگزار شد.

بلاروس

مراسم عید سعید فطر با حضورتعدادی ازدانشجویان دختروپسروایرانیان مقیم  واعضای سفارت کشورمان درمحل بیت الزهراء(س) برگزار شد.

دراین اجتماع معنوی، خطیب وامام جماعت پس از اقامه نمازعیدفطر، دردوخطبه حاضرین رابه رعایت تقوای الهی وپرهیزازمحرمات  دعوت کرد و حفاظت ازدستاوردهای رمضان درطول سال را موفقیت بزرگ شمرد.

وی درخطبه دوم بااشاره به حوادث پیرامون کشورمان، صیانت ازآرمانهای انقلاب را وظیفه همگانی دانست وبرای حافظان کیان اسلامی دعا نمود.