به مناسبت روز جهانی قدس، نشست «وحدت و همبستگی مسلمانان: فلسطین و میانمار» در هتل پلازای بیشکک برگزار شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان نشستی با هدف بررسی مسائل مردم فلسطین و ابراز همدردی با ملت آن توسط قادر ملک‌اف اسلام‌شناس مشهور این کشور و با حضور جمعی از کارشناسان و دانشجویان در هتل پلازای بیشکک برگزار شد.

ملک اف در این نشست در سخنانی گفت: مشکلات فلسطین درد مشترک همه مسلمانان جهان است. هدف اصلی برخی کشورها ایجاد فتنه و تفرقه‌افکنی بین مسلمانان است. اما مسئله فلسطین نه تنها دغدغه ما، ملت قرقیزستان، است بلکه درد مشترک امت اسلامی است.

وی در ادامه گفت: اسرائیل کشوری است که با هدف کنترل بر تمامی کشورهای مسلمان و تفرقه افکنی ایجاد شده بود. در حالی که مرکز تصمیم‌گیری انگلیس و آمریکا بوده زیرا بخصوص حوزه رسانه ها، مراکز تحلیلی، تجارت کلان ونخبگان این کشورها در دست یهودی‌ها متمرکز شده است.

ملک اف افزود: امروزه وحدت جهان اسلام سست شده است. چه چیز می‌تواند بدتر از آن باشد که در ماه مبارک رمضان ببینیم که برادران مسلمان ما در قطر از محاصره تحمیل شده آسیب می‌بینند. از طرفی مسئله سوریه نیز بسیار دردناک است.

اسلام‌شناس قرقیزی تصریح کرد: مسلئه فلسطین همه ما را در یک مسئله متحد می‌کند و آن مقابله با اسرائیل است. جهان امروز دگرگون شده است، اولویت‌ها تغییر کرده است.

وی گفت: ایران حدودا از قرن ۱۶ میلادی پس از دوره قاجار با ما در ارتباط است و روابط دو کشور بر اساس حفظ امنیت و توسعه اقتصاد و توام با دوستی پیش می‌روند.

ملک اف تصریح کرد: امروزه بعضی از گروه‌های سلفی قرقیزستان بطور عامدانه افکار تحریک آمیزی بر علیه شیعیان ترویج می‌دهند و با این کار به دنبال ایجاد تنش و دشمنی بین اهل سنت قرقیزستان و اهل تشیع ایران هستند. این در حالی است که ایران هرگز به دنبال تبلیغ و ترویج عقاید شیعی در قرقیزستان نبوده است.

امیر دانشجوی فلسطینی مقیم قرقیزستان نیز در سخنانی گفت: امروز مردم فلسطین تغییر کردند. وحدت و همدلی در جامعه ما دیگر نیست. برای ما بهار عربی معنی و مفهوم شومی دارد زیرا بهار نبوده بلکه مرگ بوده است.

عظمیت مشاور مفتی قرقیزستان گفت: اسرائیل از تریبون پارلمان شعارهای وحشتناک برای کشتن زنان و کودکان مسلمان می داد. فلسطین نزدیک شصت سال این ظلم را تحمل می‌کند. به سختی می‌توان تصور کرد که خدای نکرده، روزی همین اتفاق بر سر قرقیزستان کوچک بیاید. قرقیزستان باید در مسیر انتخاب شده خود پیش برود.