ترامادول یک داروی ضد درد است که برای کاهش درهای متوسط تا شدید به وسیله پزشک تجویز می شود. این دارو به طور معمول برای تخفیف درد پس ازعمل، به ویژه پس از جراحی های ارتوپدی، دردهای مزمن مفصلی،درد ناشی از سرطان،سنگ کلیه و…به کار می رود وبه صورت قرص،کپسول و تزریقی استفاده می شود.

پرس شیعه؛ با توجه به این که مکانیسم کنترل درد در ترامادول مشابه مورفین است، به همین دلیل مصرف مداوم آن به وابستگی فیزیکی و روانی مشابه اعتیاد به مواد مخدر،منجر می شود اما به این دلیل از ترامادول با نام اعتیاد خاموش یاد می شود که شاید در روزهای اول به ظاعر علایم اعتیاد را نشان ندهد اما با گذشت زمان و مصرف طولانی مدت، اعتیاد ایجاد می کند ودرمانی کاملا مشابه با درمان سوء مصرف مواد مخدری مانند تریاک،کراک (هروئین فشرده) وهروئین دارد. درعین حال،علایم ترک آن نیز به صورت عصبانیت،تعریق،بی خوابی،تعریق،بی خوابی،تهوع،اسهال،لرزش اندام ها و توهم بروز می کند.

دربسیاری از موارد،معتادان به مواد مخدر که امکان تهیه یا استفاده از این مواد را ندارند از این دارو به عنوان جایگزین مواد مخدر استفاده می کنند. حتی عده ای نیز به غلط آن را برای ترک اعتیاد مورد استفاده قرارمی دهند اما ازآن که جا که قریب به اتفاق بیماران وابسته به مواد مخدر در کنار مصرف مواد از داروهای اعصاب،آرامش بخش و خواب آور نیز استفاده می کنند، با مصرف همزمان ترامادول و این داروها به علت تداخلات دارویی،فرد در معرض خطر تشنج و ایست تنفسی قرار میگیرد.

شایع ترین عوارض گزارش شده ناشی از مصرف ترامادول، بی خوابی یا خواب زیاد،پرحرفی،تهوع،استفراغ شدید،یبوست و کاهش فشار خون است.سایر عوارض نیز شامل عوارض سیستم عصبی مانند سردرد، سرگیجه،تشنج،به خصوص در انواع تزریق وریدی و اختلال تنفسی می باشد.

علائم قطع مصرف ترامادل هم عبارتند از بی خوابی،تحریک پذیری،تشنج،لرزش،تهوع،استفراغ،اضطراب،تعریق،اسهال،توهم و مشکلات تنفسی.

لازم به ذکر است که اکثر مصرف کنندگان ترامادول با سم زدایی قابل درمانند ولی مهم ترین نکته در پیگیری مناسب و طولانی به منظور جلوگیری از بازگشت دوباره به مصرف است. مشاوره و روان درمانی فردی،خانواده درمانی و معرفی به گروه های همیار نیز از دیگر روش های ترک ترامادل است.