همدان- امام جمعه همدان بابیان اینکه انسان خیز برداشته تا هرچه در دنیاست را بشناسد اما قدمی برای شناخت خود برنمی دارد، گفت: انسان‌ باید به دنبال خودسازی و خودشناسی باشد.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت‌الله غیاث‌الدین طه‌ محمدی ظهر جمعه در خطبه‌های نمازجمعه همدان با دعوت خود و نمازگزاران به تقوای الهی و با بیان اینکه طی ماه رمضان در دانشگاه‌های استان همدان برنامه «ضیافت اندیشه» برگزار شد، عنوان کرد: برگزاری این برنامه اقدامی شایسته بود.

وی همچنین با اشاره به اینکه انسان با خود بیگانه است و صدها فرسخ از خود دور شده، در حالی که باید به دنبال خودسازی و خودشناسی باشد، گفت: انسان خیز برداشته تا هرچه در دنیاست را بشناسد اما قدمی برای شناخت خود برنمی دارد.

امام جمعه همدان خودشناسی را زمینه ای برای خداشناسی دانست و افزود: شناخت انسان راه شناخت خداست.

وی با اشاره به اینکه در احادیث اهل بیت(ع) آمده بدن انسان دارای ۶ حالت است که روح و جان انسان نیز همین ۶ حالت را دارند، گفت: بدن انسان با ۶ حالت خواب و بیداری، سلامت و بیماری و زنده و مرده مواجه است.

آیت الله محمدی با اشاره به اینکه روح انسان زمانی خواب و زمانی بیدار، زمانی مریض و زمانی سالم و زمانی زنده و زمانی مرده است، گفت: بنابه فرموده حضرت علی(ع) بدترین درد بشر فقر و بدتر از فقر، بیماری است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان با اشاره به اینکه متاسفانه ما فقر را خود بر جامعه تحمیل می‌کنیم، اظهار داشت: بیماری قلب از بیماری جسم خطرناک‌تر است چراکه بیماری‌های جسمی دردآور است اما انسان را به جهنم نمی‌برد بلکه گناهان را هم می‌ریزد اما بیماری روحی نگران کننده است.

وی با اشاره به اینکه تعداد زیادی از انسان‌ها دچار مرض قلب هستند به طوری که از سخن‌چینی لذت می برند، گفت: بدترین مردم کسی است که از سخن‌چینی لذت می‌برد.

امام جمعه همدان با اشاره به اینکه دروغ گفتن و تنگ‌نظری از مرض قلب است، عنوان کرد: برای درمان بیماری جسمی به پزشک مراجعه می کنیم اما درگیر صدها بیماری قلبی هستیم و به آن اهمیت نمی دهیم.

وی با بیان اینکه اگر کسی به قدر نوک سوزن تکبر در قلب خود داشته باشد بهشت بر او حرام است، گفت: اگر فردی به خاطر مال دنیا هر گناهی را مرتکب شود دچار بخل شده است.

آیت الله محمدی با بیان اینکه عده‌ای معتقدند مکه و حج نروید چراکه شما را می‌کشند، گفت: اگر حج تعطیل شود امت هلاک می‌شود و نباید جبهه دین را تضعیف کرد.

وی در ادامه با اشاره به روز مالیات از اینکه عده ای فرار مالیاتی دارند، انتقاد کرد و در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به روز ۲۱ تیرماه مصادف با روز حجاب و عفاف گفت: کشتار مردم مسجد گوهرشاد در این روز به دستور رضاخان با هدف ترویج بی‌حجابی از موضوعات تلخ تاریخ است.