بیست و دومین شماره ماهنامه «سرآمد» ویژه نوروز ۹۵ و همراه با پرونده ای شامل راهکارهای نخبگان برای سال ۱۳۹۵ به چاپ رسید.

به گزارش پرس شیعه؛ آمدن روزگار نو، مهمترین خاصیتی که دارد این است که خیال آدمها را برای نداشتن آلزایمر راحت می کند. یعنی وقتی به نقطه نو می رسم، بر می گردیم به گذشته نگاه می کنیم و اغلب جزءجزء رخدادها را در ارزیابی هایمان می گنجانیم و براساس آنچه پیش آمده است، آینده را ترسیم می کنیم.

راهکارهای نخبگان برای سال آینده

در جامعه نخبگانی هم نگاه به گذشته و توجه به آینده یک راهبرد است. ماهنامه «سرآمد» حالا در بیست و دومین شماره اش که ویژه ایام نوروز منتشر شده است، پرونده ویژه ای دارد با موضوع «راهکار نخبگان برای سال ۱۳۹۵». در این پرونده ویژه، ۱۱ تن از نخبگان و استادان بنام ایرانی در شاخه های مختلف علم که همگی جزو برندگان جایزه ملی علامه طباطبایی(ره) هستند، درباره افزایش تولید علم در ایران، راهکارهایی ارائه کرده اند که ایام نوروز، بهترین فرصت برای خواندن و شاید دوباره و چندباره خواندن این مطالب راهگشا باشد.

ایرانی همیشه بهار

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به رسم هر سال، بهاریه ای برای نخبگان ایرانی نوشته و در آن، زلف بهار را با علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان کشور گره زده است. وی در این شماره سرآمد نوشته است: درست است که دانش می تواند خواسته های انسان را تحقق بخشد، ولی خوش تر آنکه در ترفیع اخلاق جامعه و ترغیب افزایش ثروت ملی نیز به کار گرفته شود. در سال نو اگر دست در دست یکدیگر بگذاریم و با عزمی پایدار و اراده ای استوار خزانه استعدادهای خود را در راه خدمت به ایران و ایرانیان صرف کنیم، آنگاه ایرانی همیشه بهار خواهیم داشت.

شدنی ها بی شعار و تشریفات

پرویز کرمی هم در یادداشت سردبیر این شماره ماهنامه «سرآمد» هم، نکته هایی درباره خسرانی که ناامیدی های برخی سرآمدان و نخبه ها در طول تاریخ به کشور وارد کرده اند، آورده است.وی در این شماره سرآمد آورده است: با شعار و تشریفات نمی شود نشدنی ها را شدنی کرد، بلکه باید از بهار طبیعت راه و رسم حیات و نوزایی و نوآوری را بیاموزیم.

تجربه های بکر کارآفرینی

گفتگو با خسرو کهریزی، مدیرعامل شرکت پترو انرژی خلیج فارس، در این شماره گنجانده شده است تا تجارب یک کارآفرین در حوزه ای حساس و البته پر انتقاد را روایت می کند و از تلاش ها برای ارائه فناوری در حوزه نفت و انرژی می گوید.

همچنین بنت الهدی سلیمانی از دیگر کارآفرینان فعال در کشور ، نکته هایی از روزها و سال های کار و تجربه اندوزی اش می گوید: یک شرکت دانش بنیان باید به طور پیوسته دنبال علامت سوال های بازار باشد و ببیند چه نیازهایی در کشور وجود دارد که یک شرکت مهندسی معمولی پاسخگوی آن نیست. وظیفه شرکت دانش بنیان این است که برای این علامت سوال ها جواب پیدا کند.

گزارشی از حرکت رو به جلوی علم و فناوری در کشور به تفکیک ماه های سال در این شماره «سرآمد» آمده است که تحلیل ها و راهبردها را برای علم و فناوری کشور، آسان تر می کند. خواندن این گزارش که خالی از غلو و تبلیغات محور است، بی شک انگیزه دارترمان می کند.

بیست و دومین ماهنامه خبری، علمی، آموزشی، تحلیلی «سرآمد» به صاحب امتیازی بنیاد ملی نخبگان، مدیرمسوولی سورنا ستاری و سردبیری پرویز کرمی در ۱۳۲ صفحه و ویژه نوروز ۱۳۹۵ منتشر شده است.