محققان متوجه شده اند در خاک مریخ ماده پرکلرات وجود دارد. وجود این ماده نشاندهنده حیات میکروبی در سیاره سرخ و برای انسان خطرناک است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از اسپیس،تحقیق جدید مرکز آستروبیولوژی دانشگاه ادینبرا نشان می دهد نور مافوق بنفش خورشید، ترکیبات کلورین (که به نام پرکلرات شناخته می شوند) را در خاک مریخ فعال می کند.

ترکیبات شیمیایی پرکلرات که در مریخ کشف شده احتمال وجود حیات میکروبی در سیاره سرخ رانگ را افزایش می دهد. اما این ماده برای انسان خطرناک است و سلامت فضانوردانی را که در سال های آتی به این سیاره می روند، تهدید می کند.

درهمین راستا پیتر اسمیت یکی از محققان دانشگاه آریزونا در این باره می گوید: ما اصلا تصور نمی کردیم در مریخ کلسیم پرکلرات وجود داشته باشد. میکروب های زمین از پرکلرات به عنوان منبع انرژی استفاده می کنند. در حقیقت  آنها با اکسید کلورین نیروی حیات می گیرند.

این درحالی است که میزان بالای پرکلرات در خاک مریخ  برای انسان سمی است. حتی گرد و غبار در مریخ نیز حاوی ذرات پرکلرات است. حال آنکه حتی یک درصد آن هم برای انسان خطرناک است. بنابراین باید راه حلی برای مقابله با مواد سمی موجود در خاک و هوای مریخ یافت.

 او در ادامه افزود: وجود  پرکلرات در خاک مریخ خبر خوبی است چون نشان می دهد در این سیاره حیات وجود دارد. اما خبر بدی برای انسان هاست زیرا با وجود آن انسان نمی تواند در مریخ زندگی کند.