نمایندگان کنگره آمریکا قطعنامه غیر الزام آوری را تصویب کردند که بر اساس آن کشتارهای تروریست‌های داعش در عراق و سوریه، نسل کشی خوانده شده است.

به گزارش پرس شیعه؛ نمایندگان آمریکایی روز دوشنبه با تصویب قطعنامه ای غیر الزام آور، کشتارهای انجام شده توسط تروریست های داعش در عراق و سوریه را نسل کشی اعلام کرده و خواستار تشکیل دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی سوریه تحت از سوی سازمان ملل شده اند.

نمایندگان کنگره آمریکا به اتفاق آرا قطعنامه غیر الزام آوری را تصویب کردند تا فشار بر دولت باراک اوباما را افزایش دهند و از کاخ سفید بخواهند تا حملات علیه مسیحی ها، ایزدی ها و سایر اقلیت ها را جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت اعلام کند.

وزارت خارجه آمریکا هنوز حاضر به انجام این کار نشده است. نمایندگان آمریکایی با ۳۹۲ رای موافق در برابر ۳ رای مخالف، قطعنامه ای را تصویب کردند که از کاخ سفید خواسته است تا از شورای امنیت بخواهد هر چه سریعتر دادگاه بررسی جنایات جنگی سوریه را تشکیل دهد.

پل رایان رئیس کنگره آمریکا تاکید کرد: اتفاقی که در سوریه و عراق در حال وقوع است، هدف قرار دادن عمدی و نظام مند اقلیت های دینی و قومی است. امروز کنگره به اتفاق آرا به قطعنامه ای رای داد که کشتارهای انجام شده توسط داعش را نسل کشی خوانده است.

کنگره تا ۱۷ مارس به وزارت خارجه آمریکا فرصت داده است تا در خصوص این مساله تصمیم گیری کند. جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز تاکید کرد: جان کری به زودی تصمیم نهایی در این باره را اتخاذ خواهد کرد.

اد رویس رئیس کمیته امور خارجی کنگره آمریکا نیز از کاخ سفید خواست تا تصمیم گیری در این باره را به تاخیر نیندازد.

تروریست های تکفیری داعش از سال ۲۰۱۲ میلادی تاکنون علیه دولت بشار اسد در سوریه می جنگد. این گروه از ژوئن ۲۰۱۴ میلادی حملات خود را به عراق نیز گسترش داد و بخش های زیادی از شمال و غرب این کشور را تصرف کرده است.