آلن نیکولا دانشمندِ معروف انسان شناسی که حائز بالاترین نشان افتخار فرانسه بود، در اعتراض به اعطای این نشان به ولیعهد عربستان، آن را پس داد.

به گزارش پرس شیعه؛ “آلن نیکولا” که عهده دار دبیرخانه موزه های فرانسه بود، در نامه ای به “فرانسوا اولاند” رئیس جمهوری فرانسه نوشت: خبردار شدم که شما، به ولیعهد و وزیرکشورعربستان، نشان لژیون دونور اعطا کرده اید؛ با توجه به این که من، در سال ۲۰۰۲ به دریافت این نشان از دست ژاک شیراک رئیس جمهوری اسبق فرانسه نائل شده بودم، این اقدامِ شما را توهینی به شخص خودم و به عموم تلقی می کنم و چنین توهینی را غیرقابل قبول می دانم.

نیکولا که با رتبه افسری، دریافت نشانِ شایستگی ملی را نیز در کارنامه خود دارد، اعلام کرد: تمایل ندارم همپای کسانی بایستم که برای ارزش های انسانی و دموکراتیک فرانسه، ارزشی قائل نیستند، به همین سبب نشان لژیون دونور را رد می کنم.
فرانسوا اولاند، روز جمعه، در مراسمی بدون حضور رسانه ها، نشان لژیون دونور را به محمد بن نایف ولیعهد عربستان داد.

ماهنامۀ معروفِ “کوزت” فاش کرد که اعطای این نشان به بن نایف، به درخواستِ خودِ او صورت گرفت.

اعطای این نشان به ولیعهد عربستان، خشم کاربران فرانسوی را برانگیخت و انتقاداتی گسترده را موجب شد و بسیاری، آن را به مثابۀ تشویق فرانسه برای کسانی دانستند که مردم را اعدام می کنند.

حزب جبهه ملی فرانسه، روز شنبه، بازپس گیری نشانِ اعطا شده به ولیعهد عربستان را خواستار شد و تاکید کرد این نشان، که بالاترین نشان افتخار در فرانسه است، سزاوار نظام سعودی نیست.
پیش از آلن نیکولا، “سوفی مارسو” بازیگر و کارگردان مشهور فرانسوی که نقش اول بیش از ۴۰ فیلم سینمایی را در کارنامۀ خود دارد، نیز به سبب اعطای این نشان به ولیعهد سعودی، این نشان را نپذیرفت و آن را مایۀ ننگ دانست.