کتاب «تمدن شناسی» نوشته عطاءالله بیگدلی در قالب تشریح و تحلیل دلایل ظهور و سقوط تمدن‌ها و وضعیت تمدنی انقلاب اسلامی منتشر شد.

به گزارش پرس شیعه، کتاب «تمدن شناسی» اثر عطاءالله بیگدلی از سوی نشر سدید روانه بازار کتاب شد.

ظهور و سقوط تمدن‌ها در ادوار مختلف تاریخی از علل و عوامل متعددی سرچشمه می‌گیرد. علل و عواملی که نوع تحلیل و توجه به آن در ظهور و سقوط تمدن‌های دیگر بی‌تأثیر نخواهد بود.مسأله اساسی ظهور و سقوط تمدن‌ها در ادوار مختلف تاریخی که زمینه‌ساز توجه جدی اندیشمندان غربی علی الخصوص شرق‌شناسان پس از عصر روشنگری شده است، به طوری که آنها را به نگارش و تحلیل تاریخی تمدن‌های بزرگ واداشته است و این تحلیل‌ها بسترساز ساخت اندیشه‌ای اندیشمندان مشرق زمین گردیده و از همین‌رو در وابستگی اندیشه‌ای ما به غرب تأثیری غیرقابل انکار داشته است.

در مقابل این جریان‌سازی تحلیلی از وقایع تاریخی و علل ظهور و سقوط تمدن‌ها توسط اندیشمندان غربی، در دوران معاصر علماء اسلامی تلاش داشته‌اند تحلیل‌های تمدنی بریافته از مبانی اسلامی را احیاء و از خلال مباحث کلامی و معرفتی بسط و گسترش دهند. چنین تراثی از اندیشمندان اسلامی پایه‌گذار مبانی گردیده است که زمینه ساز شکل گیری انقلاب اسلامی شد.

کتاب «تمدن شناسی» که توسط عطاءالله بیگدلی نوشته شده است، سعی دارد انگاره‌های تاریخی- تمدنی و دلایل ظهور و سقوط تمدن‌ها و وضعیت تمدنی انقلاب اسلامی را تحلیل کند.

این کتاب توسط انتشارات مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق علیه السلام در ۱۵۲ صفحه و با قیمت ۸ هزارتومان منتشر شده است.