کویت تحت فشار مقامات سعودی مصونیت قضایی «عبدالحمید الدشتی» نماینده پارلمان این کشور را به‌دلیل انتقاد از سیاست‌های عربستان در یمن و سوریه لغو کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از روزنامه القبس، محمد الغانم رئیس پارلمان کویت امروز سه‌شنبه خبر لغو مصونیت قضایی عبدالحمید دشتی نماینده پارلمان این کشور در قضیه اهانت به عربستان را اعلام کرد.

عبدالحمید الدشتی نماینده پارلمان کویت منتقد سیاست‌های عربستان در سوریه و یمن است.

پیشتر وزارت امور خارجه کویت مضمون یادداشت سفارت عربستان سعودی درباره تأثیر سخنان عبدالحمید الدشتی بر تیرگی روابط دو کشور و خطر قطع روابط کویت و سعودی را تأیید کرد.

عربستان کویت را با تهدید به قطع روابط وادار کرد با لغو مصونیت پارلمانی عبدالحمید دشتی نماینده مجلس کویت موافقت کند.

چرا عربستان برای لغو مصونیت دشتی به کویت فشار وارد می‌کند

عبدالحمید دشتی نماینده مجلس کویت به‌دلیل انتقاد از تجاوز سعودی‌ها به یمن در اظهارات تلویزیونی خود تحت فشار است.

دشتی حدود یک سال پیش در مصاحبه با شبکه لبنانی “المنار” گفته بود که اقدام نظامی عربستان علیه یمن تمام کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را نابود می‌کند.

دشتی گفت: عربستان کشورهای حوزه خلیج فارس را با این اقدام خود در تنگنا قرار داده و ما می‌خواهیم نقش ملی خود را در محکوم کردن این جنگ ایفا کنیم. ما به‌عنوان مردم کویت می‌خواهیم مرهمی بر زخم مردم یمن باشیم و مانند برادران عربستان در مرداب غرق نشویم.

وی در مصاحبه دیگری با شبکه لبنانی “المیادین” با اشاره به دوشقّه شدن مردم در کشورهای حوزه خلیج فارس در قبال جنگ عربستان و یمن گفته بود: مجموعه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس مانند باری به دوش کویت شده‌اند و ما را وارد جنگ‌ها و توافقنامه‌های امنیتی خلاف قانون کرده‌اند.