کنفرانس اهل سنت عراق با عنوان «کنفرانس ملی بغداد» و با مشارکت شخصیت‎های سیاسی و دینی و طیف‌های مختلف جامعه در پایتخت این کشور برگزار شد.

به گزارش پرس شیعه؛ کنفرانس اهل سنت عراق روز گذشته با شعار «به سمت وحدت ملی و نه طایفه‎ای» و با حضور شخصیت‎های مهم و معتدل اهل تسنن عراق در بغداد برگزار شد.

این کنفرانس از سوی طیف معتدل اهل سنت و تحت حمایت دولت عراق در هتل بابل بغداد و با عنوان «کنفرانس ملی» برگزار شد تا عملا تلاش طیف دیگر اهل سنت عراق برای برگزاری کنفرانس «اهل سنت» که قرار است طی روزهای آینده در بغداد برگزار کنند، ناکام باقی بماند.

نکته‎ حائز اهمیت در کنفرانس روز گذشته، شرکت شخصیت‌های سیاسی معتدل و ملی اهل تسنن عراق است که در آن تعدادی از نمایندگان پارلمان عراق از جمله نمایندگان استان‎های بغداد، نینوا، صلاح الدین، الانبار، دیاله و کرکوک و همچنین نمایندگان دولت‎های محلی و شیوخ عشایر و رجال دینی آن حضور داشتند.

«عبدالرحمن الویزی» نماینده استان نینوی به پایگاه خبری الغدپرس گفت که این کنفرانس تحت حمایت دولت عراق و در واکنش به کنفرانسی برگزار شد که قرار است اوسط ماه جولای از سوی طیف دیگر اهل سنت در بغداد برگزار شود.

کنفرانس روز گذشته بغداد در حالی برگزار شد که برخی از شخصیت‌های برجسته سیاسی و معارض اهل سنت عراق در حال تدارک برگزاری کنفرانس دیگر در بغداد با عنوان «کنفرانس اهل سنت» تحت نظارت سلیم الجبوری رییس پارلمان عراق بودند.

کنفرانس‌های سابق این طیف از شخصیت‌های سنی غالبا در کشورهای ترکیه و اردن بدون اطلاع دولت مرکزی عراق با حضور افراد تندرو زیر نظر سازمان‎های اطلاعاتی منطقه برگزار می‎شد، به طوری که این نشست‌ها عملا به کانون‌هایی برای توطئه‌چینی علیه بغداد تبدیل می‎شد.

این در حالی است که در کنفرانس روز گذشته بر وحدت بین طیف‎ها و فرقه‌های مختلف جامعه تاکید شد و شخصیت‎های سیاسی و برجسته حاضر در این کنفراس از جمله رییس اسبق پارلمان عراق خواستار وحدت ملی در کشور شدند.

«محمود المشهدانی» رییس اسبق پارلمان عراق و عضو سنی‌مذهب ائتلاف ملی روز گذشته طی سخنانی در کنفرانس ملی بغداد بر وحدت و مبارزه با تروریسم و رد دخالت خارجی تاکید و اعلام کرد که سهم‎خواهی‎ها، فساد، تروریسم و تبعیت از دیگران، پایه‎های ویران‎کننده قدرت کشور هستند.

المشهدانی گفت که شهدای موصل لکه «شکست‌های سیاسی» که احزاب‎های طایفه‎ای آن را ایجاد کرده بودند، پاک کردند.

وی با بیان اینکه «علت اصلی حمله آمریکا به عراق تجزیه این کشور و تشتت بافت آن بود» گفت: با هرگونه دخالت خارجی مخالفیم.

المشهدانی تاکید کرد که عراق کشور همگان حتی مخالفان ملی است و این به معنای توطئه علیه کشور نیست.