مستند فصل هرس که نشان فیروزه بهترین مستند جشنواره سینما حقیقت را در کارنامه دارد به عنوان نخستین مستند نوروزی فیلم‌های هنر و تجربه در شیراز اکران می‌شود.

به گزارش پرس شیعه؛ « قاسم تک‌ دهقان فردی است که ادعا می‌کند داروی سرطان را کشف کرده و به دنبال ثبت آن است. او در عین حال نگرانی زیادی از دزدیده شدن فرمول این دارو دارد و به دنبال فرد قابل اعتمادی برای ثبت این فرمول است».

این موضوع فیلم «فصل هرس» به کارگردانی لقمان خالدی است که به گفته وی تلاش ۱۱ ساله قاسم تک دهقان و عدم اعتمادش برای رو کردن این دارو مسئله اصلی و دستمایه ساخت این فیلم شده و به عبارتی اعتماد تم اصلی فیلم است.

خالدی گفته است آقای تک‌ دهقان فرمول مهمی برای درمان یک بیماری فراگیر و سخت در اختیار داشت و به همین دلیل سخت اعتماد می‌کرد. برای نزدیک شدن به این شخصیت تلاش زیادی کردم و از طرف دیگر متوجه شدم همین عدم اعتماد یکی از مهم‌ترین مشکلات تک‌ دهقان است، اعتماد دیگران به او و از طرفی دیگر اعتماد او به دیگران که سبب مشکلاتی زیادی شده بود، به همین دلیل “اعتماد” به تم اصلی فیلم ما تبدیل شد.

کارگردان فصل هرس بی‌اعتمادی تک دهقان برای ثبت دارویش را دستمایه‌ای برای پرداختن به مسئله اعتماد و بی‌اعتمادی در جامعه کرده است و اعتقاد دارد که بی‌اعتمادی مانع رخداد اتفاق‌های خوب در جامعه می‌شود.

این مستند در جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت»، تندیس «هنر و تجربه» و مبلغ ۸۰ میلیون ریال را دریافت کرد و در سه بخش بهترین کارگردانی مستند بلند، بهترین تدوین و بهترین فیلم نامزد دریافت تندیس شده بود و در نهایت نشان فیروزه بهترین مستند جشنواره سینماحقیقت نصیب این فیلم شد.

«فصل هرس» همچنین نامزد بهترین کارگردانی فیلم مستند از جشنواره فیلم فجر بود و در جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ۱۰۰ ثانیه‌ای مورد تقدیر قرار گرفت.

این فیلم چهارشنبه ۲۶ اسفندماه سانس ۱۸ در تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس اکران می‌شود.