دوره‌ آموزشی جامعه‌شناسی تاریخی ایران معاصر(تحلیل سیستمی شکل‌گیری تمدن مدرن و ورود آن به سپهر ایرانی) به همت کانون معماران معاصر برگزار می شود.

به گزارش پرس شیعه، دوره‌ آموزشی جامعه‌شناسی تاریخی ایران معاصر برگزار می‌شود. این دوره آموزشی با ارائه شروین وکیلی، جامعه شناس و استاد دانشگاه در قالب دو نشست ۴ ساعته به ترتیب با عناوین: نشست نخست؛ از گرمابه تا حمام «شرحی بر تکامل معماری پاکیزگی در تمدن ایرانی و  بازسازی‌های مدرن‌اش» و نشست دوم؛ تبارشناسی آیینه در تمدن ایرانی «شرحی بر پیکربندی اساطیری، قواعد اجتماعی و تحول فناوری‌های «دیدنِ خویشتن»»  در محل کانون معماران معاصر، واقع در میدان صنعت، خیابان حسن سیف، کوچه‌ دوم، پلاک ۷ برگزار می شود.

آغاز این  دوره آموزشی  جمعه ششم مردادماه ۱۳۹۶ است علاقه مندان می توانند برای هماهنگی و نام‌نویسی با شماره  ۰۹۳۷۲۳۲۰۷۶۵ تماس بگیرند.

شروین وکیلی،، مدرس دوره آموزشی نامبرده در خصوص برگزاری آن و شرح درس های دوره، گفتگویی کرده که در ادامه می خوانید؛

* ورود به کلاس پیش‌زمینه‌ تخصصی خاصی می‌طلبد؟

خیر، اما علاقه به ترکیبی از علوم انسانی که هویت «من» را تعیین می‌کنند شرط حضور در کلاس است. یعنی دانشجوی دوره درباره‌ نقطه‌ اتصال جامعه‌شناسی، تاریخ، روانشناسی و فلسفه کنجکاو و به از نو نگریستن به زندگی روزمره و شرایط پیرامون‌اش علاقمند باشد.

* ساختار کلاس چگونه است؟

فعلا تا پایان تابستان ماهی دو بار (یک هفته در میان) جمعه صبح‌ها ساعت ۹-۱۳ کلاس خواهیم داشت. هر کلاس از دو نشست پیاپی تشکیل می‌شود که یک موضوع خاص و اغلب نادیده انگاشته شده را بررسی می‌کند. هر نشست برای خود مستقل است و غیبت در یکی باعث لطمه در فهم بقیه نمی‌شود. اما اگر می‌خواهید کل سرمشق نظری را جذب کنید بهتر است همه‌ی نشست ها حضور داشته باشید.

* محور بحثهای کلاس چیست؟ طرح پژوهشی‌ای که درگیرش هستی کدام است؟ 

پژوهشی است که از چندین سال پیش شروع شده و حالا کم کم دارد به نتیجه می‌رسد، در نهایت به فهم شرایط امروزین جامعه‌ی ایرانی و «تبارشناسی وضعیت موجود» مربوط می‌شود. یعنی پرسش اصلی آن است که منِ ایرانیِ امروزین چرا به این شکل خاصی که هست درآمده و چه امکانهای تاریخی‌ای و شکل‌بندی‌هایی برایش محتمل بوده و اینها به چه دلایلی تحقق یافته یا نیافته است؟

*روش پرداختن به این مسئله چگونه است؟

با روش سیستمی معمول خودم و در چارچوب رویکرد زروان به موضوع خواهم نگریست. به جزئیات، داده‌های فراموش شده، امور حاشیه‌ای و محتواهای نادیده انگاشته شده یا سانسور شده بیشتر خواهم پرداخت و همه‌ اصول موضوعه و مفاهیم بدیهی‌ای که درباره‌ «ایرانی بودن» در دوران معاصر وجود دارد را موضوع شک و نقد قرار خواهم داد.

*زمینه‌ نظری تدریس چگونه است؟ چه دوران تاریخی‌ای را شامل می‌شود؟ در کدام جغرافیا جریان پیدا می‌کند؟

پرسش اصلی به دگردیسی تمدن ایرانی زیر فشار تمدن مدرن مربوط می‌شود. به همین خاطر بحث را به دویست سال گذشته محدود کرده‌ام و جغرافیای اصلی‌اش ایران زمین است. هرچند گاهی برای فهم موج تمدن مدرن –که بسیار مورد بدفهمی قرار گرفته- و بررسی درگاه‌های اتصال و مسیرهای ورودش به ایران در چشم‌اندازی از تاریخ جهان بحث خواهم کرد.

*بیشتر از کدام زاویه به تاریخ معاصر ایران و مسائلش نگاه می‌کنید؟ یعنی چشم‌انداز اصلی سیاسی است؟ یا اقتصادی؟ یا فرهنگی؟…

کل بحث بر سر آن است که این نوع فهم تفکیک شده و جدا جدا از آنچه در ایران زمین رخ داده بدفهمی و ابهام ایجاد می‌کند. قصد دارم نشان دهم زیست جهان من‌های ایرانی در برشهای تاریخی مشخص زیر تاثیر شبکه‌ای از رخدادهای به ظاهر بی‌ربط شکل گرفته و رخدادهای مهم و پر سر و صدای تاریخی را رقم زده است. یعنی گاه سروده شدن فلان شعر و خوانده شدن فلان ترانه با بهمان تحول در ارتباط دوستانه‌ اعضای بهمان محفل متصل شده و تصمیم گیری درباره‌ تغییر رویه‌ی بهمان حزب را رقم زده است. هدف‌مان نگریستن به شبکه‌ای در هم تنیده از رخدادها و جریانها و کردارهاست که البته هر بار در قالب یک محور مفهومی ویژه انسجام می‌یابند تا بشود صورتبندی‌شان کرد و بحث درباره‌شان جذابیت داشته باشد.

* مهمترین تفاوت این پژوهش و این دوره‌ آموزشی نسبت به موارد مشابه اش چیست؟

سربسته بگویم، طی این دوره معلوم خواهد شد بخش عمده‌ آنچه که بخش عمده‌ی مردم درباره‌ خودشان و تمدن‌شان باور دارند، نادرست است!