ولیعهد سعودی ضمن آن که آزادسازی شهر موصل را با تاخیر و بسیار بعد از مقامات سایر کشورهای دیگر تبریک گفت: این تبریکات را بجای مردم و مقامات عراقی، نثار دولت آمریکا کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در تماس تلفنی با جیمز ماتیس وزیر دفاع دولت آمریکا، پیروزی بر گروه داعش در نبرد موصل را به وی تبریک گفت.

محمد سلمان به جای ستایش از نقش نیروهای مسلح عراق در آزادسازی موصل و نبرد با گروه تروریستی داعش، از نقش آمریکا در فرماندهی ائتلاف ضد داعش و از بین بردن این گروه ستایش کرد.

ولیعهد سعودی در این تماس تلفنی گفت: جنگ علیه داعش و همه حامیان و پشتیبانان مالی باید با قاطعیت تمام ادامه یابد.

برپایه این گزارش، دوطرف در این تماس به جنبه های توسعه سازوکارهای هماهنگی بین عربستان و آمریکا برای به زعم آنها مبارزه با تروریسم و افراط گرایی پرداختند.

همکاری نظامی و دفاعی بین دو کشور از دیگر موضوع های مورد بحث جیمز ماتیس و محمد بن سلمان بود که وزیر دفاع سعودی نیز می باشد.

محمد بن سلمان ولیعهد سعودی درحالی آزادسازی موصل را به طور رسمی به دولت آمریکا تبریک می گوید که دولت عربستان چندی پیش تنها در یک جمله و آن هم از زبان یک مسؤول خود بدون ذکر نام، این آزادی را تبریک گفت اما نامی از عراق به میان نیاورد.

خبرگزاری عربستان در این خصوص نوشته بود: یک منبع مسؤول در وزارت خارجه عربستان گفت که کشورش آزادسازی شهر موصل از لوث گروه تروریستی داعش را تبریک می‌گوید.

منبع؛ تسنیم